Tutankhamon’un babasıyla tanışın: Mısır’ın ilk devrimcisi Akhenaton!

Akhenaton, Mısır yeni dönem 18. hanedanının bir firavunudur. Kraliçe Tiye ve III. Amenhotep’in genç olan çocuğudur. Büyük kardeşi Thutmosis babasından önce ölünce tahta önce ortak oldu, sonra da MÖ 1353-1336 ya da MÖ 1352-1334 yılları arasında 17 yıl firavunluk yaptı. Eşi Nefertiti’ydi.

Tahta geçtiği ilk yıllarda aile adı olan Amenhotep’i kullandı. Beşinci senesinde adını değiştirerek Akhenaton (Aten’in hizmetkârı) ismini kullanmaya başladı ve aynı yılında geleneksel çok tanrılı Mısır dinini yasaklayarak tek tanrılı Aten dinini kurdu.

Kralığının 6. yılında Teb’i terk ederek bugün Tel el Amarna olarak bilinen el değmemiş topraklara yeni bir başkent kurmaya karar verdi. Akhenaton, diğer tanrılara olan inancı yok etmek için tapınaklardan diğer tanrıların isimlerini sildirdi.
Devamı hakkındaTutankhamon’un babasıyla tanışın: Mısır’ın ilk devrimcisi Akhenaton!

“Işık Ülkesi”nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Mısır’da 3.700 Yıllık Yeni Piramidin Kalıntıları Keşfedildi

Kahire’nin güneyinde yer alan Dahshur kraliyet nekropolünde bulunan kalıntılar arasında, bir iç koridor ve 10 dikey hiyeroglif hattıyla oyulmuş bir alabaster yer alıyordu.
Bakanlık, kalıntıların çok iyi durumda olduklarını ve kazı çalışmalarının daha fazlasını ortaya çıkarmaya ve piramidin boyutunu belirlemeye yönelik devam ettiğini olduğunu söyledi.
Piramitlerin 13. Firavun hanedanında yapılmış olduğuna inanılıyor.

Granit lento ve taş blokların piramidin iç yapısı hakkında daha fazla veri sağladığını, ancak yapının boyutu hakkında henüz net bilgiler edinilemediği açıklandı.
Devamı hakkındaMısır’da 3.700 Yıllık Yeni Piramidin Kalıntıları Keşfedildi

Yeniden doğsam arkeolog olurdum ama arkeolog değilim.

Endonezyalı Hobbitlerin* Kökenleri Ortaya Çıktı

2003 yılında Endonezya Flores adasında keşfedilen küçük bir insan türü olan Homo Floresiensis’in kemikleri üzerine yapılan en kapsamlı araştırma, büyük olasılıkla Afrika’da bir atadan evrimleştiğini ve yaygın olarak inanıldığı gibi Homo Erectus’tan gelmediğini ortaya çıkardı.

Australian National University (ANU) tarafından yapılan çalışma, küçük boylarından dolayı “hobbit” olarak adlandırılan Homo Floresiensis’in büyük olasılıkla 1.75 milyon yıl önce Afrika’da bulunan en eski insan türlerinden biri olan Homo Habilis’in kardeş türü olduğuna işaret ediyor. Devamı hakkındaEndonezyalı Hobbitlerin* Kökenleri Ortaya Çıktı

Yeniden doğsam arkeolog olurdum ama arkeolog değilim.

Assos’taki Aristo Heykeli Yenilendi

Assos Antik Kenti girişine 2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından konulan 2,5 metre boyundaki Aristo heykelinin 1,5 yıl önce kimliği belirsiz kişilerce tahrip edilen ve Behramkale köyü muhtarlığınca İzmir’de bir heykeltıraşa gönderilen heykelin onarımı tamamlandı.

Behramkale köyü muhtarı Hüseyin Kaplan, bu heykele zarar verenlerin bilinmediğini aktararak, “Bu kapsamda turizm sezonu öncesinde yenilenmiş hali ve kaidesiyle Assos’u Aristo’ya kavuşturduk. Heykelimiz yenilenmiş şekliyle kaidesine yerleştirildi” dedi. Devamı hakkındaAssos’taki Aristo Heykeli Yenilendi

Avrupa’da 8 Bin Yıl Önce Erken Çiftçiliğin Gerçek Göç Yolu

Huddersfield Üniversitesi uzmanları tarafından ortaklaşa hazırlanan yeni bir makalede, tarımın Avrupa’da yaygınlaşmasından 13.000 yıl öncesine kadar Yakın Doğu’dan Akdeniz’e göçün ardından binlerce yıl önce yaygın bir şekilde inandıklarına dair bir teori ortaya çıkıyor.

Bu, Geç Buzul döneminde olmuştu. Ancak daha sonra tarımın başladığı Yakındoğu’dan yeni gelen nüfustan tarım bilgisi geliştirdi ve Neolitik Çağ’da Avrupa’daki diğer bölgelerde yaygınlaştırmaya başladılar ve tarım uygulamalarını onlarla birlikte geliştirdiler.
Devamı hakkındaAvrupa’da 8 Bin Yıl Önce Erken Çiftçiliğin Gerçek Göç Yolu

Yeniden doğsam arkeolog olurdum ama arkeolog değilim.

Sempozyum: Paleolitik Çağ’dan Roma Çağı’na Kadar İzmir’in Arkeolojik Geçmişi

Sempozyum: Paleolitik Çağ’dan Roma Çağı’na Kadar İzmir’in Arkeolojik Geçmişi: Yeni Araştırmalar Farklı Perspektifler Prof. Dr. Ersin Döğer anısına 26 Nisan Çarşamba DEÜ Edebiyat Fakültesi C Blok Konferans Salonu Tınaztepe Yerleşkesi Buca – İZMİR sonerium “Işık Ülkesi”nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog. http://www.sonerium.org

Yandex.Metrica