Arkeolojik Sergi | İzmir’de Sefarad Arkeolojisi Sergisi – EKVAM Etkinliği

Dokuz Eylül Üniversitesi (D.E.Ü.), Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM) ve İzmir Ticaret Odası ortak organizasyonu olarak 22 Haziran-4 Temmuz 2015 günleri arasında İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda “İzmir’de Sefarad Arkeolojisi Sergisi” başlıklı bir etkinlik düzenlenecektir. 15.-16. yy.’da İzmir’e İberya Yarımadası’ndan göç eden Musevilere verilen bir isim olan “Sefarad”lar İzmir’in Ortaçağ sonrası toplumsal yapısında önemli roller üstlenmişlerdir. Bu sergideki amacımız bir hoşgörü kenti olarak, dinler ve etnik kimlikler arasında dünyada eşi benzeri az görünen dostane bir diyaloğa sahip olan İzmir’imizin kültürel bir renginin arkeolojik olarak irdelenmesidir. Sergide özellikle 16. yy.’dan günümüze İzmir Musevi toplumunun günlük yaşantılarındaki materyal kültürü ön plana çıkarılacaktır. Sergi açılış kokteyli 22 Haziran 2015, Pazartesi günü, saat 16.00’dadır. Bu sergiye katılarak bizleri onurlandıracağınızı umut ediyoruz. Sergimiz ilerleyen tarihlerde İstanbul, Bodrum ve Çeşme’de de düzenlenecektir.

Arkeolojik Sergi | İzmir'de Sefarad Arkeolojisi Sergisi - EKVAM Etkinliği

Sergi ile ilgili iletişim: Arkeolog Rakel MİZRAHİ – rakelmizrahi@hotmail.com – 0507 954 79 45

Archeological Exhibition- Sephardic Archeology in the Aegean.

“With apologies for cross-posting, I trust that the following will be of interest to folks here: We are glad to inform you that on June 22-July 4 2015 there will be an exhibition, called “Sepphari Archaeology in the Aegean”, at the Chamber of Commerce of Izmir, Turkey. Sephardi Jews are a Semitic ethnic division whose ethnogenesis and emergence as a distinct community of Jews coalesced in the Iberian Peninsula were they had been enforced to leave in 1492 or prior. During the late 15th-16th cent. this sub-group of Sepharris settled mostly in various parts of the Ottoman Empire, especially in the Aegean and Izmir. This exhition will reflect the daily life of Turkish Seppharis in and around Izmir between the 16th and 20th cent. The main scope will be to present their material culture in detail.

We warmly invite all interested persons in Aegean Seppharis and their archaeology to this organization of EKVAM, Izmir Center of the Archaeology of Western Anatolia, to visit.

This exhibition aims to encourage dialogue among Turkish and European scholars in Post Medieval Archaeology of Asia Minor.
We hope that you will be able to join us at the Chamber of Commerce, and look forward to seeing you in Izmir!”

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Paylaşmak güzeldir!

“Işık Ülkesi”nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir