Aydın Belediyesi Ve Aydın Kent Konseyi’nden Tralleis’e Tam Destek

Tralleis Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç’in ev sahipliğinde gerçekleşen Vali Hüseyin Avni Coş, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Aydın kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Boylu’nun da katıldığı toplantının ardından Aydın Belediyesi ve Aydın Kent Konseyi’nden Tralleis’e tam destek açıklaması yapıldı.

Aydın Belediyesi olarak kazılara tam destek verdiklerini belirten Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Kentimize turist getirmek için Aydın’ın tanıtımını çok iyi yapmamız gerekiyor. Burada en önemli görev Aydın Belediyesi’ne düşüyor. Biz bu sorumluluğun bilinciyle ulusal kanallarla görüşmeler yaparak, Tralleis Antik Kenti’nin tanıtımı için onları Aydın’a davet ediyoruz. Geçen hafta bir ulusal kanal Aydın’daydı. Tralleis’te ve Aydın’da çekimler yaptılar. Geçtiğimiz günlerde de yayınlandılar. Ulusal kanalları Aydın’a davet ederek önce Türkiye’de daha sonra da Avrupa’da Aydın’ı ve Tralleis’i tanıtmayı hedefliyoruz.

Yoksa turisti Aydın’a getirme şansımız yok. Bu yıl kazı bitiminin sonunda elde edilen bulguların da eklenmesiyle Tralleis’i tanıtan bir kitapçık oluşturup, bu kitapçığı Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarımıza gönderip orada bir kamuoyu oluşturmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

ADÜ Rektörü ve Aydın Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Boylu da, Aydın sınırları içerisinde 11 kazı alanında çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: “İlimizde şu anda 6’sı yabancı, 5’i yerli ekipler tarafından yürütülmekte olan 11 kazı alanımız bulunuyor. Aydın Kent Konseyi olarak biz kazılmakta olan arkeolojik zenginliklerimize sahip çıkıyoruz. Bu kazılardan çıkacak eserler yarınlarımıza bırakacağımız en önemli mirastır. Aydın’daki arkeolojik tarihi dokunun zenginliği bir fakülte kuracak büyüklüktedir. Konsey olarak ‘Aydın Arkeoloji Günleri’ düzenlemeyi amaçlıyoruz.

Bunun için gerekli adımları attık. Kent Konseyi olarak enerji kaynaklarının kullanımında şehir ekonomisinin de dikkate alınmasını istiyoruz. İlimizde jeotermal enerji kaynağını ana enerji kaynağı, doğalgazı ise tamamlayıcı enerji kaynağı olarak öneriyoruz. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalarda yılda 9 milyar dolar kazanç sağlayacağı söylenen jeotermal enerjiye ek olarak rüzgar ve güneş enerjisi potansiyelimizin de ihmal edilmemesi gerektiğini savunuyoruz. Rüzgar ve güneş enerjisi kullanımına yönelik model geliştirme, destek arama gibi konularda talep yaratmalıyız. İlimizin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin değerlendirilmesine yönelik her türlü girişim için adres Aydın Kent Konseyi’dir. Bu konuda proje ve fikir getirecek herkesi Aydın Kent Konseyi’ne bekliyoruz.”

 

15.Eylül.2009, Mücadele

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir