Bodrum Eski Müze Müdürüne Sundurma Davası

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi eski Müdürü Oğuz Alpözen hakkında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın şikayeti üzerine, Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde 2003 yılında başlatılan kazılarda ortaya çıkartılan Kral Mausolos’un sarayına ait eserlerin korunması için izinsiz sundurma yaptırdığı gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

69 yaşındaki Alpözen, kazılarda görev alan Danimarkalı Arkeolog Poul Anderson’a teşekkür plaketi verilirken, hakkında dava açılmasının ‘çifte standart’ olduğunu öne sürdü. Mahkeme, bölgede keşif yapılmasına karar verdi.

Bodrum’da, 2003 yılında, Antik Halikarnas Kenti Kralı Mousolos’un 2 bin 370 yıldır aranan sarayı için, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin eski Müdürü ve Türkiye’nin ilk sualtı arkeoloğu Oğuz Alpözen başkanlığında kazı çalışmaları başlatıldı.

1 yıllık kazı çalışması sonucu Halikarnassos Sarayı ve kentin yasalarının yazılı olduğu tabletlere ulaşıldı.

Dönemin müze müdürü Alpözen, Bodrum Kalesi bahçesindeki bu kazılarda bulunan saraydan çıkan kalıntıların korunması için Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin almadan 6’şar metrekarelik, üzeri kiremitli 2 sundurma yaptı.

Müze Müdürü Alpözen 2005 yılı haziran ayında emekli oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2008 yılı kasım ayında, buluntular üzerine yapılan surdurmaların izinsiz olduğu, kamu yararı gözetmediği ve tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle Alpözen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bunun üzerine Alpözen hakkında Muğla 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Dava kapsamında, mahkeme sundurmaların bulunduğu alanda yarın keşif yapılmasına karar verdi.

Keşfe avukatı İlhan Gediz Duvan ile katılacağını belirten Alpözen, tarihi buluntuları koruduğu için hakkında dava açılmasına anlam veremediğini söyledi.

Hakkında açılan davanın çifte standarda neden olduğunu savunan Alpözen, “Kazılarda saraya ulaştığımızı, bakanlığa bildirdiğimizde bize teşekkür etmişler, kazılarda görevli arkeolog Poul Anderson’a teşekkür plaketi verilmişti. Bodrum Belediyesi de geçtiğimiz günlerde arkeolog Anderson’a teşekkür plaketi verdi. Görevde olduğumu 2005 yılına kadar buluntular üzerine yaptırdığım sundurmalarla ilgili bir şikayet olmadı. Ayrıca bu kararı tek başıma değil, kazılarda görev alan arkeolog Anderson ile verdim. Ancak, sadece bana dava açıldı” dedi.

Başka davalar da açılmıştı

Alpözen hakkında daha önce de Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, kendisine hediye edildiğini öne sürdüğü tarihi Osmanlı Çeşmesi’ni evine götürüp, bahçesinde kullandığı ve kalenin surları ile sergi salonlarındaki kapıların üzerilerine ismin baş harfleri olan ‘O.A.’ harfleri ile ay-yıldız kazıtarak tarihe zarar verdiği gerekçesiyle 1- 3 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Alpözen’in bu davalarda da yargılaması sürüyor.

Kral Mousolos’un mezarı da bulunmuştu

Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen ve mezarının kalıntılarının bir bölümü halen British Museum’da olan Kral Mousolos’un M.Ö. 250 yıllarında yapılan mezarı Turgutreis Caddesi üzerinde bulunmuştu.

İngiliz araştırmacı ve arkeolog Newton 1856-57 yıllarında bölgede yaptığı aramalarda Kral Mousolos’un şimdiki Turgutreis İlköğretim Okulu’nun bulunduğu yerde olduğunu iddia etmiş, ancak yapılan tüm kazı çalışmaları sonuçsuz kalmıştı.

 

28.Eylül.2009, CNN Türk

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir