Crossrail Kapsamındaki Arkeolojik Araştırmalarda, Londra’da Yeni Bir Kilisenin Geçmişi Ortaya Çıkarıldı

Liverpool Caddesi’ndeki yeni Elizabeth hat istasyonunu kazan arkeologlar tarafından yapılan araştırmalar Yeni Silah Mahzeni’ndeki engellilere ve dini muhaliflere ait hikayeleri ortaya koyuyor.

Londra’nın en yeni demiryolu projesi olan Elizabeth hattı, arkeologlara başkentin tarihî açıdan önemli yerlerinden bazılarını kazmak için eşsiz bir şans verdi. 2009’da çalışmalar başladığından beri, Crossrail projesi, İngiltere’de gerçekleştirilen en kapsamlı arkeolojik programlardan biri olup, onbinlerce eser, hemen hemen her döneme ışık tutmaktadır.

Crossrail projesinde keşfedilen işlenmiş kemik örnekleri.

MOLA’nın araştırması, özellikle dinî muhaliflerle popüler olan New Churchyard’a gömülenlerden bazılarının tarihlerini araştırıyor. Mezar alanına gömülen insanlardan biri, kendini peygamber ilan eden ve ‘Muggletonianism”in kurucusu olan Lodowicke Muggleton’du. Muggleton’ın cenaze töreni 1698’de binlerce seyirciye tanık olmuştu.

Arkeologlar, mezarlar ile birlikte 4.000 parça üzerinde kemik atığı da keşfetti. Bu da, Clitherows’ın belki de mahalle için bir atık imhası hizmeti olduğunu ortaya koyuyor. Bugün atılan bu ürünler, zamanın yerel endüstrileri, pazarı, modası, zevkleri ve trendleri hakkında benzersiz bir fikir vermektedir.

Kaynak: M O L A

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yeniden doğsam arkeolog olurdum ama arkeolog değilim.

Paylaşmak güzeldir!

Yazar: havina

Yeniden doğsam arkeolog olurdum ama arkeolog değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir