Dik Yürüyen İnsanın En Eski Ayak İzi

Bir milyon yıldan fazla zaman önce eski bir insan atası Doğu Afrika’da kumlu bir düzlükte yürüdü. Ardında bıraktığı ayak izleri şimdi bilim adamları tarafından dik yürüyen en eski insanın kanıtı olarak değerlendiriliyor.

Journal Science’de yayınlanan ayak izleri Kenya, Ileret’de bulunmuş olup 1.51 / 1.53 milyon yıl önceye tarihlendirilmektedir. Araştırmacılar, ayak izinin diğer ayak parmaklarına paralel baş parmağıyla dik bir adıma işaret ettiğini ve büyük olasılıkla erken hominid Homo ergaster ya da erken Homo erectus’a ait olduğunu söylemektedir.

Bilinen daha erken ayak izleri Tanzanya’da bulunmuş ve 3.6 milyon yıl önceye tarihlenmiş olup Australopithecus afarensis tarafından bırakıldığı düşünülmektedir. Bu ayak izleri de dik duruşa işaret etmektedir ancak daha sığ ayak tabanı ve başparmağı ile daha maymunumsudur.

Kenya Ulusal Müzesi’nden Emma Mbua bu ayak izlerinin son yılların en önemli keşfi olduğunu ve korumak için müzenin elinden geleni yapacağını belirtti.

Araştırmacılar: Britanya’daki Bournemouth Üniversitesi’nden Matthew R. Bennett; Rutgers Üniversitesi’nden John W. K. Haris; George Washington Üniversitesi’nden Brian G. Richmond.

 

 

26.02.2009, Discovery Channel


Facebook Comments
Paylaşmak güzeldir!

Yazar: vinifera

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir