Hierapolis’te St. Philippus’un mezarı ortaya çıkarıldı

Denizli’de, Hierapolis antik kentindeki kazı heyetinin başkanlığını yürüten İtalyan profesör Francesco D’Andria, 4 kutsal kitaptan biri olan İncil’de adı geçen ve Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus’un mezarını bulduklarını açıkladı.
D’Andria, buluntularla ilgili şu bilgileri verdi: “Yıllardır Philippus’un mezarını bulmak için çaba harcıyoruz. Bugüne kadar Philippus’un mezarı Şehitlik Tepesi’nde olduğu sanılıyordu. Bu bölgede yaptığımız jeofizik araştırmalarda mezarın izine rastlayamadık. Bir ay önce Şehitlik Tepesi’ndeki Philippus Kilisesi’nin 40 metre yakınında yeni bir kilise kalıntısı bulduk. Burada yaptığımız kazılarda Hz. İsa’nın havarilerinden Philippus’un mezarını bulduk. Henüz mezarı açmadık. Ama bu mezar bir gün mutlaka açılacak. Bu buluş Hristiyan dünyası ve arkeoloji için çok önemli. Hristiyanlar buraya hacı olmaya gelecek.” Yapısı ve yazıtlardan mezarın St. Philippus’a ait olduğu anlaşılıyor. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus şehit kabul edilir. Bu nedenle adına yaptırılan Şehitlik Tepesi’ndeki kiliseye de ‘Martyrion’ denilir. Arkeologlar yıllardır, Philippus’un mezarının bu kilisede olduğunu düşündü. Ama mezarın izi bulunamamıştı. Bir ay önce bulduğumuz kilise kalıntısını temizlerken mezara rastladık ve görkemli mezarı ortaya çıkardık.”

D’Andria, yaptıkları inceleme sonucunda Philippus’un mezarının Bizans dönemine rastlayan 5. yüzyılda adına yaptırılan kiliseden çıkarılıp, yeni buldukları mezara nakledildiğini belirlediklerini söyledi.

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus’un Hristiyanlığı yaymak için Hierapolis’e geldiği ve Romalılar tarafından öldürüldüğü biliniyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir