İlk “Brexit” ve Arkasındaki Adam: Carausius

MS: 1. ila 5. yüzyıllara kadar Britanya (daha çok bugünkü İskoçya dolayları), Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. İmparatorluğun batısındaki çevresinde konumlanmış bölgedeydi. Bölge halkı zaman zaman Roma’dan ayrılma, kendi otoritesini ilan etme girişimlerinde bulunuyordu. Bu olaylardan birinde, MS: 3. yüzyılda İngiltere, yaklaşık on yıl boyunca Roma İmparatorluğu’ndan çıktı. Elbette, Roma İmparatorluğu bugünün Avrupa Birliği’nden çok farklıydı ama bu olayı “brexit” olarak adlandırmak çok da yanlış olmaz.

Üçüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu, “Üçüncü Yüzyıl Krizi” olarak bilinen ekonomik, politik ve sosyal değişim dönemindeydi. Bu dönem, sınırları boyunca yoğun saldırılar ve isyanlar yaşadı, bölgede ciddi bir ekonomik kriz yaşandı.

Bu zeminde karşın, MS: 260 – 274 tarihlerinde kısa ömürlü, ayrı Galya İmparatorluğu doğdu. Postumus önderliğinde, bugünkü Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere topraklarında kurulan imparatorluk, Postumus’un MS: 269’da öldürülmesiyle fazla uzun ömürlü olamadı. Ancak Carausius’un MS: 280’lerde güç ve nüfuzunun yükselişini takiben, Britanya yine Roma İmparatorluğu’ndan ayrıldı.

Carausius kimdi?

Carausius ile ilgili bilgilerimiz çok net değil. Az sayıda yazılı kaynak, sikke ve madalyondan aldığımız bilgilere göre Carausius, bugünkü Belçika’ya kabaca karşılık gelen Galya Belgica’dan geldiği düşünülüyor. Askeri bir komutan olduktan sonra İmparator Maximian tarafından Kuzey Denizi’nde korsanlık sorununun çözülmesi için bir filo kurmak üzere atandı.

Carausius, bu görevinden sağladığı ganimetleri imparatorluktan kaçırarak kendi hükümranlığını ilan etti.

O dönemde Britanya’da giderek artan İmparatorluk yönetimine karşı oluşan hoşnutsuzluğun Carausius’un oportünizmine katkıda bulunduğu tartışılabilir.

Ancak bu kısa “Brexit”, Britanya’da halkın sosyal ve ekonomik sorunlarına çare olmadı ve Carausius’un suikastiyle tekrar Roma’ya döndü.

Brexit nedir?

Brexit, “Britain” (Britanya) ve “exit” (çıkış) sözcüklerinden oluşan bir kelimedir. Brexit, tam anlamıyla İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını ifade ediyor.

Kaynak: Heritagedaily, Adam Rogers

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir