İmparatorlar Depoya Hapsedildi

Sagalassos Antik Kenti’nden çıkartılan Roma İmparatorları Hadrian ile Marcus Aurelius’un heykelleri, sergilenecek yer olmadığı için Burdur Arkeoloji Müzesi’nin deposunda bekletiliyor. İki yıl önce, Burdur’un Ağlasun ilçesinde 17 yıldır devam eden kazı çalışmalarında bulunan Hadrian’ın dev boyutlardaki heykeli, Türkiye’den önce 24 Temmuz- 26 Ekim 2008’de Londra British Museum’da sergilendi. Serginin ardından 7 Kasım 2008’de tekrar Burdur’a gönderilen İmprator Hadrian’ın heykeli, yer sıkıntısı nedeniyle depoya kaldırıldı. 2008’de ise Aurelius’un heykeli çıkartıldı.

Heykelin bulunmasını, ünlü Amerikan Archaeology Dergisi ‘2008’in en önemli 10 arkeoloji olayı’ arasında gösterdi. Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, müzenin yanında belediyeye ait yerde yapılması planlanan yeni bölüm bitince, imparatorların burada sergileneceğini belirtti.

16.Şubat.2009, Radikal

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

1 thought on “İmparatorlar Depoya Hapsedildi

    vinifera

    (28 Nisan 2009 - 22:08)

    Bu kadar zengin Arkeolojik malzeme veren bir ülkenin müzelerinde sergilenecek yer sıkıntısı yaşanmamalı işte… daha geniş imkanlar sağlanmalı. Özellikle küçük şehirlerdeki veya ilçelerdeki müzelerin çoğu iki oda bir salon ev kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir