Kazı Başkanı Bugün Belli Oluyor!

Geçen yıl Hadrianapolis’te kazı çalışmalarını yürüten Daha önce İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji bölüm Başkanı Doç. Dr. Ergun Laflı ile yollarını ayıran İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, hemen ardından Safranbolu Koruma Kurulu üyesi olan Vedat Keleş isminin kazı başkanı olarak atanması yönünde girişimde bulunmuştu.

Dün Ankara Kültür Bakanlığı Bilim kurulu Başkanlığı yeni yapılan atamaların onaylanıp, Bakanlar kuruluna gönderilmesi yönünde toplanırken, atamanın onaylanıp onaylanmadığı bugün belli olacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Ankara’da iki gündür Bakanlıkta Bilim kurulu toplantılarının yapıldığını, toplantıda Türkiye’nin değişik yörelerinde devam eden kazılara başkanlık yapacak isimlerin atamalarının görüşüldüğünü, Vedat Keleş’in kazı başkanı olarak atanmasının Bilim kurulu kararı ile kesinleşeceğini, ardından Bakanlar Kuruluna geleceğini, Bakanlar kurulundan çıktıktan sonra Vedat Keleş’in Kazı Başkanı olarak görevine başlayacağını söyledi.

Bu yıl ilk olarak çatı projesi üzerinde duracaklarını belirten Şahin, ilk olarak kazılar sonrası gün yüzüne çıkartılan iki kilise ve bir hamamının üstünün örtülmesinin düşünüldüğünü söyledi.

Şahin, kazı evi olarak ta Hadrianapolis’e yakın merkezde bir köyde bulunan evin kamulaştırılarak kazı evi olarak kullanılacağını söyledi.

 

05.Mart.2010, MemleketHaber

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir