Laodikeia’da Protokol Basamakları

Denizli’deki Laodikeia’da antik kentinde Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarında kuzey tiyatrosunda birlik ve esnaf locaları başkanları ve üyelerine ayrılmış oturma basamakları bulundu. Ortaya çıkarılan basamakların M.S. 2. yüzyıla ait olduğu belirlendi.

Efes antik kentinden sonra Anadolu’daki en büyük ikinci yerleşim yeri olarak bilinen Laodikeia antik kentinin kuzey antik tiyatrosundaki kazı çalışmaları yürüten PAÜ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Celal Şimşek, kazı ve temizleme çalışmaları sırasında, yeni bulgulara rastlandığını söyledi. Tiyatronun basamaklarında bir takım yazılar bulduklarını belirten Şimşek, “Yazıların çevirisini yaptığımızda Laodikeia’nın önde gelen ailelerinin, esnaf localarının ve birliklerin kendine özgü rezerve yapılmış oturma alanları olduğunu gördük. Basamakların büyük bölümünde yazılar yer almakta. Bu basamaklara o kişilerden başkası oturamıyor. Bu yazılar Laodikeia’da esnaf birliklerinin ve locaların 1800 yıl önce bile çok önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Bir tekstil kenti olan Laodikeia’nın dönemin en zengin kentlerinden biri olarak öne çıktığını kaydeden Şimşek, “1800 yıl önce Laodikeia’da esnaf locaları ve üretim birlikleri kurulmuş. Hatta, yün boyacıları birliği bile kurulmuş. M.S. 2. yüzyıldan itibaren basamaklardaki yazıların zaman geçtikçe değiştiğini görüyoruz. Bu da ailelerin, birliklerin, esnaf loncalarının değiştiğini göstermektedir. Bu çok önemli bir veri” dedi.

28.Haziran.2009, Hürriyet

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir