Mısır Yeni Krallık Kuyumcu Mezarı

Münih’teki Ludwig-Maximilians Universitesi (LMU) Mısır uzmanı Julia Budka, Antik Mısır’daki kültürler arası temasların etkisini inceliyor.

Sudan’daki kazılarda, Nil üzerindeki Sai Adası’nda M.Ö. 1450 yıllarına tarihlenen bir mezar bulundu.

Yaklaşık 3400 yıllık olan mezar 25 ayrı insana ait kalıntıları içermektedir. Bulguların ayrıntılı incelemesi bu dönemde adan nüfusunun çok kültürlü yapısını aydınlatabilir.

Ada o zamanlar Mısır Firavunlarının Yeni Krallık döneminin birincil altın kaynağı olan Nubia’da bulunuyordu. Mısır Arkeoloji ve Sanat Profesörü Julia Budka’nın yaptığı kazılar sırasında keşfedilen mezarın Khnummose adlı bir kuyumcu ustasına ait olduğu düşünülüyor.

Budka, geçtiğimiz 5 yıl içinde, M.Ö. 1500-1200 yılları arasında Yeni Krallık adı verilen dönemde kurulan üç farklı Mısır yerleşimi hakkında eş zamanlı çalışmalar yürüttü.

Nil’in Sudan kısmında yer alan Sai Adası’ndaki kazılar, sadece işgalci güç ile yerel Nubian nüfusun ilişkilerine dair fikirler vermekle kalmıyor, aynı zamanda adadaki yaşamın bilinenden daha uzun olduğunu da gösteriyor.

Julia Budka, “Adadaki yerleşimin Batı Amara’da yeni bir kasaba kurulduktan sonra terk edildiği düşünülüyordu. Bulgularımız, Ramses II döneminde Mısır’ın üst düzey bürokratlarından biri olan Hornakht’ın adada yaşadığını kanıtlamakla kalmamış aynı zamanda orada gömüldüğünü gösteriyor” şeklinde konuştu.

Bu bulgular, Sai’deki kasabanın M.Ö. 1200’e kadar kullanıldığını gösteriyor.

Ludwig-Maximilians-Universitaet Muenchen (LMU)

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

“Işık Ülkesi”nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Paylaşmak güzeldir!

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir