Mısır’da Dra Ebu el-Naga Tepesinde 4000 Yıllık Cenaze Bahçesi Keşfedildi

Djantuty Projesi, Mısır’ın Luxor kentindeki Dra Ebu el-Naga tepesinde, 4.000 yıllık cenaze bahçesi keşfetti. Keşif, Keşif, bölgedeki arkeolojik kazıların 16. yılında gerçekleşti.

Bu proje ile yapılan keşifler, Luxor’un (eski Thebes), yaklaşık 4000 yıl önce Yukarı ve Aşağı Mısır krallığının başkentliğini yaptığı döneme ışık tuttu.

Dr. Jose Galán, “Bu bahçelerin varlığını hem mezarların girişlerinde hem de Mısırlıların cenazelerini tasvir ettikleri mezar resimlerde göründükleri için biliyorduk. Bahçenin kendisi küçük bir dikdörtgen alandan oluşuyor, yerden yarım metre kaldırılarak 30 cm2 alanlara bölünüyordu. Buna ek olarak, bahçenin yanında iki ağaç dikildi. Bu fiziksel bir bahçenin ilk keşfedildiği an ve arkeolojinin ikonografiden teyit edildiği ender buluntulardan biri. Bahçe keşfi ve ayrıntılı analizi Antik Luxor’un 4.000 yıl önceki çevresel koşulları hakkında değerli bilgiler sağlayacaktır “dedi.

Djantuty Projesi, Mısır’ın Luxor kentindeki Dra Ebu el-Naga tepesinde, 4.000 yıllık cenaze bahçesi keşfetti.

Galán, “Orada yetişen bitkiler sembolik bir anlam taşıyor ve mezarlık ritüellerinde rol oynuyor olabilirler. Avuç içi, şiklon ve persea ağaçlarının, ölen kişinin diriliş gücü ile ilişkili olduğunu biliyoruz. Benzer şekilde, marul gibi bitkiler doğurganlık ve dolayısıyla hayata dönük çağrışımlar içeriyor. Kazıda elde edilen tohumlar incelenip analiz edildikten sonra sonuçlar daha da netleşecek.

Bu bulgular Dra Abu-el-Naga tepesindeki bölgenin, Ortadoğu’da çeşitli ibadet faaliyetleri için kutsal bir merkez olduğunu doğrulamasıyla da çok önemli.
Kaynak:
İSPANYOL MİLLİ ARAŞTIRMA KONSEYİ (CSIC)

“Işık Ülkesi”nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.
Facebook Comments
Paylaşmak güzeldir!

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir