Toronto Üniversitesi Sualtı Arkeologları, Kıbrıs’taki Antik Ticaret Yollarını İncelemek İçin Daldı

Toronto Üniversitesi’nden arkeolog Carrie Fulton ve ekibi Akdeniz Ticaret Yollarını araştırmak için Kıbrıs’ta yaptığı su altı araştırmalarını tamamladı.

Fulton ve beş kişilik araştırma ekibi, Akdeniz’de antik ticaret yolları bulmak için günlük dalışlar gerçekleştirdi.

Fulton ve ekibi, antik dünyadaki ticaret ağlarını, Tunç Çağı’ndan Erken Roma Dönemine kadar Akdeniz bölgesine odaklanarak inceliyor. Fulton, “Nesnelerin nasıl taşındığını ve nesnelerin farklı bölgelere hareket ettikçe oluşan kültürel değişimi inceleyerek ortaya çıkan etkileşimleri inceliyoruz” dedi.

Fulton’un şu anki araştırması, gemilerin yüzlerce yıl demirlediği güney-orta Kıbrıs sahil şeridine kıyısı bulunan Maroni-Tsaroukkas üzerine yoğunlaşıyor. Ticaret ağlarının bölgedeki işleyişi ve değişimi hakkında ipucu arayan gemi tarafından arta kalan taş blok demirlerini araştırıyor.

Carrie Fulton, Kıbrıs açıklarında yaptığı 3 yıllık sualtı araştırmalarının sezonunu tamamladı.

Fulton “Kıyı şeridinin bu alanı Geç Bronz Çağ’dan Roma dönemine kadar sürdü” diyor.

Buluntuları yerinde bıraktıklarından Fulton ve ekibi demirleme alanlarının dijital kaydı için özel olarak tasarlanmış bir kamera sistemini deniyor.

Fulton, “Kamera sualtı gövdesine yerleştirilmiş ve derinliği, konumu kaydeden ve fotoğraf çekip bunları birlikte düzenleyebileceğimiz 3 boyutlu bir işleme dönüştüren mikrobilgisayarlara entegre edilmiş. Bu, sualtı ortamını korumaya yardımcı oluyor. Birkaç yılda, çapaların görünürlüğünde değişiklikler görebiliriz ve ankrajın daha kapsamlı bir kaydına sahip oluruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Fulton, “Gördüğümüz şeylerin çoğu bir tür gemilere aitti” diyor. “Bulmamız gereken diğer şey, bir ton kadar ağırlığa sahip olan büyük mimari bloklardır. Bunlar, Tunç Çağının sonlarında elit mimari için kullanılan bir tür duvar taşı gibidir. Bunlar bazı seçkin yapılara mı gideceklerdi yoksa bir demirleme sisteminin bir parçası mıydı, yoksa Romalıların kanıtı mı yoksa Tunç Çağı son dönem bölgelerinin modern yağmalarının kanıtı mıydı? Gelecek yaz, etraflarında kazı yapacağız ve inceleyeceğiz. Umarız ne için kullanıldığına dair ipuçları bulacağız.”

Fulton’un çalışmaları Honor Frost Foundation ve U of T Mississauga’nın Araştırma ve Akademik Faaliyet Fonu tarafından finanse ediliyor.

Kaynak: University of Toronto, Heritage Daily

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir