Yabancı Arkeologlar Muğla’yı Paylaşamıyor

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Pedesa Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, üzerlerinde çok ciddi baskı olduğunu, yabancı arkeologların Karia bölgesinde kazı yapmak için çok fazla talepleri bulunduğunu söyledi.

Muğla’ya yabancı arkeologlardan çok talep olduğunun altını çizen Diler, “Bizde daha arkeolojinin A’sı yokken yabancı seyyahlar 2-3 asır önce buralarda çalışmış. Yabancılar bu bölgede araştırma yapıyor. Biz kimsenin başkanlığında ve ortaklığında değiliz ve çalışmayız. Onlar gelebilirler, misafirperveriz, bizim ekibimizde çalışabilirler. İngilizler bir taraftan, Almanlar bu taraftan, diğeri o taraftan. O orayı, bu burayı kazımak istiyor. Çalışmak isteyenler bize müracaat etsin, şemsiyemizin altına alırız. Doğrusu budur.” diye konuştu.

Sadece Bodrum yarımadası değil, bütün antik Karia bölgesinin kültür envanteri, korunması ve tescillerini yaptıklarını ifade eden Diler, “Bundan sonra da her türlü mücadeleye varız. Her şeyimizi paylaşırız ama hiç kimseye teslim etmeyiz.” dedi.

Ekiplerinde çalışan Almanların amatör ruhlu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Diler, “Almanya’dan gelen arkadaşların biri doktor, diğeri ise yeni mezun olmuş. Burayı çok seviyorlar. Şu anda surları çalışıyorlar ama yayınlarında, benim ismimin birinci yazılması şartıyla sadece bir rapor hazırlayacaklar. Birlikte çalışıyoruz. Ben burada kimseye bir şey vermiş değilim. Ekibimizi yabancılarla biraz çeşitlendirdik, zenginleştirdik, çünkü arkeoloji evrensel bir bilimdir.” şeklinde konuştu.

Kazı Başkanı Diler, yaklaşık 10 yıldır süren yüzey araştırmalarından sonra 3 yıl önce Bodrum’un Konacık beldesindeki Pedesa antik kentinde kazılara başladıklarını aktardı.

Diler, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden ve Almanya’dan bir ekip olmak üzere 25 araştırma ekibi ve 20 işçiyle 2009 yılı kazılarına bir ay önce başladıklarını ve bir ay daha çalışacaklarını kaydetti.

Geçen yıl başladıkları Akrapolis (yukarı kent), Athena tapınağı ve Nekropolis’te (mezarlık alanı) kazılara devam ettiklerini belirten Adnan Diler, şunları söyledi: “Bu sene çevre düzenlemelerine ağırlık verdik. İki yıldır yapılamayan ihaleler yüzünden bir türlü ödenek gelmeyince, restorasyonlara başlayamamıştık. Bu yıl Muğla İl Özel İdaresi’nin destekleriyle çalışmalarımıza hız verdik.”

 

14.Ağustos.2009, Son Dakika

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir