AB’den Kutsal Yol’a 2.5 Milyon Euro Destek

Didim’den Milet’e kadar uzanan 22 kilometrelik “Kutsal Yol”da kazı çalışmaları için Almanya Nordrhein Westfalische Akademisi Arkeoloji Bölümü tarafından hazırlanarak AB fonuna sunulan projenin kabul edildiği bildirildi.

Aydın’ın Didim ilçesi İlçe Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, yaptığı açıklamada, Nordrhein Westfalische Akademisi arkeologlarından Helga Bumke tarafından hazırlanan 2,5 milyon euro’luk projenin kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şentürk, Didim – Milet arasındaki 22 kilometrelik tarihi Kutsal Yol’da, AB desteği ile Alman arkeologlar tarafından yapılacak kazı çalışmalarının bu yılın ağustos ayında başlayacağını, yaklaşık 10 yıl süreceğini kaydetti.

Didim’deki Apollon Tapınağı ile Millet arasındaki Kutsal Yol ile ilgili AB’nin kabul ettiği projeye ilişkin haberlerin Alman General Anzangen isimli gazetede de yer aldığını belirten Şentürk, projenin Didim için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

MÖ 7 ve 6. yüzyılda antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden kabul edilen Apollon Tapınağı ile Milet arasındaki Kutsal Yol’un, MÖ 6. yüzyılda yapıldığı sanılıyor.

03.Şubat.2009, euractiv

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir