Uygarlık Sizce Ne Demek?

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Uygarlık Sizce Ne Demek?

Mesaj gönderen lucienne »

Birçok bilim adamının tanımı konusunda birleşemediği bir terim: Uygarlık (Civilization ).
Avrupa'da arkeologların tanımına göre "şehirleşmiş toplum" (urbanized societies) olarak görülürken kimi Avrupalı bilim adamları şehirleşmemiş toplumları barbar olarak nitelendiriyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Uygarlık sizce ne?

vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Re: Uygarlık Sizce Ne Demek?

Mesaj gönderen vinifera »

Beklediğin cevap bu değil biliyorum ama "uygarlık" deyince aklıma ilk gelen bu: insanlar arasında etnik köken ayrımının yapılmadığı, insanların dünyaya bakışı dünyayı görüşü nedeniyle cezalandırılmadığı, hiç bir durumda insanların birbirine saygısızlık etmediği, acı çektirmediği, kimsenin kimseyi öldürmediği, savaşların olmadığı, kurumların gerçekten amacına uygun olarak insanların ihtiyaçlarını karşılamak için var olduğu ve mümkünse paranın da olmadığı "insanların beraber yaşayabilmesi". Yani bir ütopya. Bir gün bir ütopya yazarsam adını "uygarlık" koyayım bari.
:happy:

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Mesaj gönderen sonerium »

vinifera yazdı:
Beklediğin cevap bu değil biliyorum ama "uygarlık" deyince aklıma ilk gelen bu: insanlar arasında etnik köken ayrımının yapılmadığı, insanların dünyaya bakışı dünyayı görüşü nedeniyle cezalandırılmadığı, hiç bir durumda insanların birbirine saygısızlık etmediği, acı çektirmediği, kimsenin kimseyi öldürmediği, savaşların olmadığı, kurumların gerçekten amacına uygun olarak insanların ihtiyaçlarını karşılamak için var olduğu ve mümkünse paranın da olmadığı "insanların beraber yaşayabilmesi". Yani bir ütopya. Bir gün bir ütopya yazarsam adını "uygarlık" koyayım bari.
Hakikaten çok ütopik bir tanım olmuş ama sevdim. Ben de yakın şeyler düşünüyorum aslında.
"Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız olan kısmen kahraman"

Twitter'da Arkeo-TR | Facebook'ta Arkeo-TR | Instagram'da Arkeo-TR

Resim

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen lucienne »

Aslında uygarlığın tanımı Avrupa’da Türkiye’de düşündüğümüzden daha farklı yapılıyor galiba. Bize derste bilim adamlarının uygarlık tanımı konusunda uzlaşamadığını fakat kimi bilim adamlarınca şehirleşmiş ve barbar olmayan toplum olarak tanımlandıkları gibi bir tanım yapıldı. Bu tanım arkeoloji için tabi ama kısacası Avrupa’da barbar olmayan “civilize” toplum.

Ben senin tanımını çok güzel buldum zaten doğru tanım yok burada tartışıyoruz.

Kullanıcı avatarı
kırmızı kedi
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Uygarlık Sizce Ne Demek?

Mesaj gönderen kırmızı kedi »

insanlığın zaman zaman kurduğu şehir olsun köy olsun herşey diye düşünüyorum. daha uygar daha uygar diye kıyaslanansa kendi uygarlığı içinde ne kadar çağdaş olmayla ilgili olsa gerek. mesela 21.yy dünyasında avrupa uygar (ağdaş) iken orta doğu uygarlığın gerisinde diyebiliriz.
:kedi:

Kullanıcı avatarı
fikretin_ince_gülü
Uzaklaştırıldı!

Uygarlık Sizce Ne Demek?

Mesaj gönderen fikretin_ince_gülü »

vinifera yazdı:
:++:

Kullanıcı avatarı
anarchos
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Uygarlık Sizce Ne Demek?

Mesaj gönderen anarchos »

bir ülkenin, bir toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, fikir, sanat çalışmalarıyla ilgili niteliklerinin tümü, medeniyet. (tdk)

tdk'ye göre böyle tanımlanmış ama günümüzde galiba gerçek anlamından farklı kullanılıyor. sanırım eşanlamlısında özellikle. uygarlık=çağdaşlık. çağdaş deyince herşey ileri, zaman ötesi. ama aslında kendi devrine ait olan herşey çağdaş olmaz mı?
impossible is nothing. impossible is just a big word thrown around by small men who find it easier to live in the world they've been given than to explore the power they have to change it. impossible is not a fact. it's an opinion. impossible is not a decleration. it's a dare. imposibble is potential. impossible is temporary.