kulak

Forum kuralları
Arkeo-TR Sözlük, maddeleri sizler tarafından konu başlığı açılarak oluşturulacak bir tür serbest sözlüktür. Maddelerin içeriği Arkeoloji ile yardımcı bilim dalları ve sanat terimleri olmalıdır. Bu bölümde kaynak belirtmeniz gerekmez.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
zürafalar da koşar
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
Mesajlar: 19
Kayıt: 21:39 28-Ocak-2009
Konum: Eskişehir

kulak

Mesaj gönderen zürafalar da koşar »

Kulak; insanlarda, pirimatlarda benzer bir şekilde, diğer memlilerdeyse biraz daha farklı olarak başın iki yanından çıkan organ. İşitmenin yanısıra memelilerde dengeyi sağlayan karmaşık bir yapısı vardır.
Dr. Kien (bkz. Körleşme, Elia Canetti)’in kör olmaktansa sağır olmayı tercih etmesi ilginç. Gerçi sonraları göz kapaklarımız olduğu halde kulak kapaklarımız olmamasına üzülecektir. İşitmek hep istemsizdir.
Van Gogh kulağını kendi mi kesmişti, yoksa şu adını hatırlayamadığım ressam arkadaşı mı? Uzuvlarını kesen insanları hep Hans ile Gratel’in dönüş yolunu bulmak için kurabiyelerinden kırıklamalarına benzetirim. Oyunda kaybolacak kadar oyunu ileri vardırmamak gibi bir şey sanıyorum. Oyunun oyun olduğunu hatırlamak için.
Hiç düşünmemiştim, Van Gogh’un otoportleri kesik kulğını gizliyor; Yusuf Atılgan yazmış. Atılgan resimden anlıyorsa ilginç! Sanıyorum en iyisi bir fil. Dün, şapka yutmuş bir file rastladım. Sanırım filler de gönderme yapmayı seviyor. Sevgili kulak.

G.

Cevapla