Agora Kazılarında Eros Başı Bulundu

Kazı Başkanı Yrd. Doç. Akın Ersoy, “Çok iyi korunmuş olan heykelin başka bir yerde yapılıp buraya getirildiğini düşünüyoruz” dedi.

Heykelin M.S. I. yy.a ait ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu belirten Agora Kazı Başkanı Yrd. Doç. Akın Ersoy, heykelin ekibi çok heyecanlandırdığını söyledi.

Roma Dönemi’nde bebek ve küçük çocuk figürünün Eros heykelinde kullanıldığını belirten Ersoy, “Bir çarşı ve kentin yönetim merkezi olarak kabul ettiğimiz Agora ile Eros heykelini bağdaştıramıyoruz. Muhtemelen heykel, başka yerde yapılıp bir heykel grubu ile birlikte Agora’ya getirilmiş. Ancak çok iyi korunmuş durumda. Tarihte İzmir büyük bir kent ve tüm tanrı ile tanrıçaların heykellerine rastlamamız mümkün. Ancak Agora kazı alanında böyle bir buluntunun çıkması kazı çalışmalarımız açısından sevindirici bir durum. Eros heykeli 2009 yılı için prestij eserimiz oldu” dedi.

İkiçeşmelik Caddesi ile Agora arasında kalan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırması tamamlanan alandaki kazıları hızla sürdürdüklerini belirten Ersoy, bölgede önemli bir Osmanlı geçmişi olduğunu söyledi.

Bölgede önce 500 yıllık Osmanlı tabakasını çıkaracaklarını, ardından daha aşağıda olan Roma tabakasına ineceklerini belirten Ersoy, kazılarda 17’inci yüzyıl dönemine ait cam ve seramik atölyesine ulaştıklarını söyledi. Osmanlı döneminde kullanılan cam ve seramik atölyelerinde üretilen eserlerin Kemeraltı Çarşısı’nda satıldığını tahmin ettiklerini belirten Ersoy, “Kazı ekibinden Prof. Dr. Binnur Gürler ile yaptığımız çalışmalarda üfleme tekniğinin kullanıldığı cam ve seramik atölyesinin olduğunu belirledik. Alanda cam üfleme için kullanılan bronz pipetleri ve fazlalık camları kesmeye yarayan makas bulduk. Ayrıca aynı anda seramikleri pişirmek için aralarına konan cam bilyeler de çıktı. Bulduğumuz seramiklerin Kuzey Avrupa’da üretilen eserlerin taklitleri olduğunu da belirledik. Ayrıca Osmanlı dönemine ait tarihi bir çeşme de bulduk” diye konuştu.

Ok ve yayıyla birlikte kanatlı olarak tasvir edilen Eros, Yunan ve Roma mitolojisinde anılır. Eros’un görevi okunu kullanırken bir kişiyi diğerine aşık olmasını sağlamaktır. Aşk Tanrısı olmasının yanında Doğurkanlık Tanrısı olarak da bilinir. Kompozisyonlarda Aphrodite ve Dionysos ile birlikte tasvir edilmiştir. Mitolojide kadınların aşkını Aphrodite, erkeklerin aşkını ise Eros temsil eder.

15.Eylül.2009, Yeni Asır

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir