Alinda Kazıları İçin Planlama ve Ölçüm Çalışmaları Sürüyor

Karia Bölgesi’nin önemli merkezlerinden olan ve Karpuzlu’da bulunan Alinda Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması için yapılacak kazı çalışmaları öncesi yüzey araştırmaları sürüyor.

Çalışmalar, Avusturya Bilimler Akademisinden Arkeolog Dr. Peter Ruggendorfer’ın başkanlığında ve Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetiminde sürdürülüyor.

Dr. Peter Ruggendorfer başkanlığındaki 4 kişilik arkeologlardan oluşan ekip geçen yıl olduğu gibi bu yılda ilçeye gelerek kazı çalışmalarının planlanması için gerekli olan yüzey ölçüm çalışmalarını yaptı.

Karpuzlu Belediye Başkanı Hilmi Dönmez’i makamında ziyaret eden Dr. Peter Ruggendorfer, yüzey araştırmalarının yaklaşık olarak üç yıl daha süreceğini, ölçüm, plan ve proje çalışmalarının ardından kazı yapılmaya başlanacağını söyledi.

Dr. Peter Ruggendorfer, “Kentin tamamen gün yüzüne çıkması ise yüz yıllar alacak. Fakat kazının ilk yıllarından itibaren kente ziyaret edecek turist sayısında büyük bir artış olacaktır” dedi.

ÖNCE AGORA VE TİYATRO GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK

Çalışmaları hakkında bilgi veren Kazı Heyeti Başkanı Dr. Peter Ruggendorfer, Alinda’nın Karya döneminin önemli yerleşim merkezlerinden biri olduğunu, bilinenlerin dışında bilinmeyen gizemli yönlerini çözerek, tarihi açıdan önemli bulgulara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Kazılarda önceliği Agora ve Tiyatroya vereceklerini belirten Ruggendorfer, kentin çok büyük bir alanı kapsadığını tümüyle gün yüzüne çıkmasının yüz yıllar alacağını belirterek, “Bu kazı kısa bir sürede de tamamlanabilir. Fakat bu kez amacına ulaşmaz. Biz burada detaylı bir çalışma yapacağız. Sadece planlaması üç yıl sürecek olan bu çalışmada yer altına inerken bütün katmanları teker teker inceleyeceğiz. Seramikleri, yapıları teker teker inceleyerek bu şehrin tarihi gizemlerini çözeceğiz. Buradaki çalışmaların tam anlamıyla sonuçlanması birkaç jenerasyon sonra olacaktır. Başlangıç adına önemli bir adım atıldı. Devamı gelecek ve Alinda tümüyle gün yüzüne çıkarılacaktır” dedi.

KARPUZLU VE ARKEOLOJİ BİLİMİ KAZANACAK

Alinda’da başlayan çalışmalar ile birlikte iyi bir tanıtım çalışmasının da yapılacağını anlatan Ruggendorfer, “Alinda’yı tanıtmak için iyi bir model oluşturulup, buraya gelen turistlere kent hakkında detaylıca bilgiler verildiği takdirde burada ziyaretçi sayısı büyük oranda artacaktır. Kazılarla kentin gün yüzüne çıkmaya başlaması ile daha çok ziyaretçi gelecektir. Bu ilçe açısından elde edilecek kazanımlardan sadece bir tanesi. Bunun yanı sıra dünya kamuoyunun dikkatini çekecek bir kent olduğu için bilimsel açıdan çok konuşulan bir yer olacak Alinda ve bu kenti içinde barındıran Karpuzlu çok şeyler kazanacak. Burada yapılacak her bir çalışmada Karpuzlu kazanacak, arkeoloji bilimi kazanacak” diye konuştu.

BAŞKAN’DAN TAM DESTEK

Karpuzlu Belediye Başkanı Hilmi Dönmez, Alinda Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması çalışmaların çok geciktiğini, fakat başlamış olmasının da son derece sevindirici olduğunu söyledi.

Dönmez, belediye olarak çalışmaları yakından takip ettiklerini ve bütün imkanları ile tam destek verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini kaydetti.

 

28.Eylül.2009, AydınDenge

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir