Antik Kenti Kuşlardan Koruyacaklar

Gaziantep’in sahip olduğu kültürel miras içerisinde önemli yer tutan Zeugma Antik Kenti’nde, kuşların villa kalıntılarının üzerini örten ‘korugana’ girerek eser ve ziyaretçilere zarar vermelerini önlemek amacıyla havalandırma boşlukları elekli tellerle kapatıldı.

 Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, yaptığı açıklamada, antik kentteki Dionysos ve Danae villalarını, her türlü dış etkiden zarar görmemeleri için koruganla (çatı sistemi) koruma altına aldıklarını anımsattı.

 Yapımı çok yüksek oranda tamamlanan koruganın çatı bölümünde havalandırma boşlukları bırakıldığına işaret eden Görkay, yapım çalışmaları sürerken kuşların koruganı kendilerine barınak seçtiklerine tanık olduklarını ve bunu dikkate alarak projede küçük çaplı değişiklik yaptıklarını söyledi.

Görkay, koruganın çatısına yuva yapan kuşların, çatının altındaki kalıntıları kirlettiklerini vurgulayarak, ‘Zeugma Antik Kenti’ne zarar verecek tüm koşulları ortadan kaldırmayı amaç edindiğimizden kuşlar için de önlem aldık. Koruganın çatı kısmındaki havalandırma boşluklarına elekli teller monte ettik. Kuşlar koruganın içine giremeyecek, dolayısıyla da eserlere ve ziyaretçilere zarar veremeyecek’ dedi.

Koruganın çatısındaki havalandırma boşluklara elekli tel monte edilmesinin eserler ve ziyaretçiler için bir olumsuzluk yaratmayacağını ifade eden Görkay, Zeugma Antik Kenti için en iyisini yapma çabası içinde olduklarını bildirdi.

– BU YILKİ ÇALIŞMALAR BİTTİ

Görkay, Gaziantep’in Nizip İlçesinde, Birecik Barajı kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti’nde bu yıl gerçekleştirmeyi planladıkları çalışmaların tamamlandığını da bildirdi.

Bu yılki ana çalışma konularının yerleşim alanındaki Dionysos ve Danae villalarının üzerini örten koruganın (çatı sistemi) inşası olduğunu ifade eden Görkay, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Korugan yapımının yanı sıra farklı yerden küçük çaplı kazılar gerçekleştirdik. Kazılarda gün ışığına çıkardığımız eserler üzerinde restorasyon ve konservasyon çalışmaları yaptık.

Antik kentte bu yıl yapmayı planladığımız çalışmaları tamamladık, çalışmalarımıza gelecek yıl kaldığımız yerden devam edeceğiz. Gelecek yıl Dionysos ve Danae villalarının yakınında bulunan Musalar Evi’ni ve eklentilerini tüm detaylarıyla gün ışığına çıkarmak için başlattığımız kazıyı sürdüreceğiz. Yerleşim yerinin farklı yerlerindeki kazıları sürdüreceğiz. En önemlisi, üzeri koruganla örtülen Dionysos ve Danae villalarında temizlik çalışmaları yapacağız. Biz bu çalışmaları yürütürken ziyaretçiler de koruganlı haliyle Zeugma’yı eskiye oranla çok daha iyi koşullarda ziyaret edebilecekler.’

Kutalmış Görkay, Gaziantep ve bölgede turizmin gelişmesine önemli katkı yapması beklenen Zeugma Antik Kenti’nde, tur otobüslerinin kullanabileceği geniş bir parka ve çalışmaların daha sağlıklı yürütülebilmesi için bir kazı evine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

 

09.Eylül.2010, Haberler.com

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

1 thought on “Antik Kenti Kuşlardan Koruyacaklar

    gereksiz

    (03 Ekim 2010 - 15:53)

    Kuşlar insanlara zarar mı veriyormuş?

    Gerçekten çok ilginç…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir