Arkeoloji Dünyasını Heyecanlandıran Tünel!

İzmir’deki Agora kazıları sırasında binlerce yıllık bir tünel ortaya çıkarıldı. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy bu tünelin Kadifekale’ye çıktığı rivayetlerinin şimdilik doğrulanamayacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, Agora kazıları sıralarında bir tünelin iki parçasının ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Ersoy, kazıların son dönem çalışmalarıyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Agora kentinin altında tüneller olabileceğini, tünellerin Kadifekale’ye çıktığı yönündeki rivayetlerin şu an için doğru olmadığını, bunu söylemek için erken olduğunu belirtti.

Kazılarda bir tünelin iki parçasına ulaşıldığını kaydeden Ersoy, şunları söyledi: “Ulaşılan tünel parçaları Roma döneminden kalma. Kadifekale’nin hemen çevresinde o dönemde yerleşim yeri yok. Gördüğümüz tüneller Geç Roma Dönemi’ne ait tünel hatları. Bir bütün tünelin 2 parçası. Yönü kentin güney yamaçlarına doğru, Kadifekale’ye doğru değil. Bir konutun bahçesinde bulduk girişini. Bir insan boyu yüksekliğindeler. Su iletim hatları olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

15.Şubat.2010, CNNTürk

 

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

2 thoughts on “Arkeoloji Dünyasını Heyecanlandıran Tünel!

  amargi

  (19 Şubat 2010 - 00:19)

  Bu haberin gazetecinin yanlış anlaması sonucu çıktığını öğrendim…

  vinifera

  (19 Şubat 2010 - 20:39)

  amargi :Bu haberin gazetecinin yanlış anlaması sonucu çıktığını öğrendim…

  nasıl yani?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir