Assos’ta Kazılar 15 Temmuz’da Başlıyor

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’ndeki Assos Antik Kenti’nde kazılar 15 Temmuz’da başlayacak. Kentteki Athena Tapınağı’nın ön cephesi de aslına uygun olarak restore edilecek

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi sınırlarındaki Assos Antik Kenti kazılarının bu yıl 27’ncisi gerçekleştirilecek. Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Arslan, 15 Temmuz’da başlayacak çalışmaların yaklaşık üç ay sürmesinin planlandığını söyledi. Münih, Cottbus, Freiburg üniversitelerinden yabancıların da bulunduğu 30 uzmanın görev alacağını belirten Arslan, “Kazıya katılacak yabancı uzmanlar, antik kentin savunma sistemini araştıracak” dedi.

Diğer ekiplerin ise Agora, Kuzey Stoa, Batı Nekropolis’te çalışacaklarını ifade eden Doç. Dr. Arslan, “Bunun dışında kentin en önemli yapılarından Athena Tapınağı’ndaki restorasyon kapsamında, betonların yerine andezit taştan yapılmış blokların konulması için çalışma başlatılacak. Proje sayesinde tapınağın ön cephesi yeniden ayağa kaldırılmış olacak” diye konuştu. Kazılar, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleştiriliyor.

08.07.2009, Milliyet

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir