Atatürk ve Alaca Höyük

Çorum’un Alaca ilçesindeki Alacahöyük ören yerlerinde 1907 yılında Büyük Önder Atatürk’ün emriyle başlatılan arkeolojik kazıların 1997-2007 dönemi, ”Atatürk ve Alacahöyük” adıyla kitaplaştırıldı. Alacahöyük Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Alacahöyük ören yerlerindeki arkeolojik kazıların 100 yıldan fazladır devam ettiğini belirtti.


Kitabın yazarı Çınaroğlu kitapla ilgili şunları kaydetti; ”Yıllardır sürdürülen kazı çalışmaları çeşitli nedenlerle kesintiye uğramıştı. 1997 yılında benim başkanlığımda yeniden başlatıldı ve 12 yıldır da aralıksız sürdürülüyor. Yaptığımız çalışmayla kazıların 1997 ile 2007 yılı arasındaki 10 yılını kitaplaştırdık. ‘Atatürk ve Alacahöyük’ adını verdiğimiz kitabımız çok kısa süre sonra basılacak. Şu an baskıya hazır bekliyor. Kitap, dünyanın ilk barajlarından tarihi Hitit Barajı’nın restorasyon çalışmalarının sponsorluğunu da üstlenen Yüksel İnşaat AŞ tarafından basılacak. Kitaptan ilk etapta bin adet basılması hedefleniyor.”

Kitabı arkeolog Duygu Çelik’le birlikte hazırladığını, Türkçe ve İngilizce basılacağını bildiren Çınaroğlu, kitabın ilk 59 sayfasının Atatürk’ün Alacahöyük kazılarıyla ilgili çalışmalarına ayrıldığını söyledi.

1997-2007 yıllarındaki kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerle ilgili bilgilerin de yer alacağı kitapta Alacahöyük’ün jeolojisi, jeofiziği ve iklimsel yapısının da ele alındığını belirten Çınaroğlu, kitapta 100’den fazla fotoğraf yer aldığını kaydetti.

21.yy’ın barajlarını en ileri teknolojilerle inşa eden Yüksel İnşaat Anadolu’nun bilinen en eski barajının tekrar kültür hayatına dahil edilmesi için projeye destek verdiler.

Prof. Dr. Çınaroğlu, kitabın satışından elde edilecek gelirin bölgedeki kazı çalışmalarında kullanılacağını sözlerine ekledi.

 

01.Eylül.2010, Hürriyet

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir