Çatalhöyük Eğitim Merkezi Haline Getirilecek

Konya’nın Çumra ilçesinde bulunan Neolitik Dönem yerleşim yeri Çatalhöyük’ü tanıtma çalışmaları sürdürülüyor.

Çatalhöyük Yaz Arkeoloji Atölyesi Koordinatörü Gülay Sert, 2003 yılında çocukların Çatalhöyük’teki kazı alanına girdiğini, 9 bin yıl öncesinden kalıntıların bulunduğu Çatalhöyük’ü tanımaya çeşitli etkinliklerle devam ettiklerini belirtti.

Sert, bu yıl ilk kez yetişkinlere eğitim verileceğini ifade ederek, “Çatalhöyük hakkında eğitim ve tanıtma çalışmalarına devam ediyoruz. Bunun için ilk olarak Konya vali yardımcılarını Çatalhöyük’te ağırlayacağız. Daha sonraki dönemlerde de diğer vali yardımcılarımızla görüşeceğiz. Bu çalışmanın ardından özellikle Çatalhöyük’e okul gezilerini artırmayı planlıyoruz’’ dedi.

Shell ve Konya Çimento sponsorluğunda yürütülen çalışmalar kapsamında bu yıl Türkiye’nin birçok yerinden memurlara eğitim vereceklerini kaydeden Sert, eğitimlerin 17 Haziranda başladığını söyledi.

Sert, eğitim programında, 9 bin yıl önce Çatalhöyük’te yaşayan insanların yaşam şekliyle ilgili bilgi verileceğini belirterek, ‘’Birçok kişi Çatalhöyük’ü sadece kitaplarda görüyor. Bu çalışmayla bu bilgileri yerinde öğrenme imkânı sunuyoruz. Böylece toplum olarak büyük ihtiyaç duyduğumuz tarihi toplumsal bilinci, Çatalhöyük gibi, dünyadaki arkeoloji çevrelerinin yakından takip ettiği bir alanda rahatlıkla gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz. Amacımız Çatalhöyük’ü eğitim merkezi haline de getirmek’’ diye konuştu.

Geçen yıllardaki Çatalhöyük yaz okulu etkinliklerini de kitap haline getirdiklerini ve birçok dilde yayınladıklarını kaydeden Gülay Sert, Çatalhöyük’ün arkeoloji alanında olduğu gibi tanıtım alanında da Türkiye’de güzel yeniliklere sahne olmaya devam edeceğini ifade etti.

Sert, 2003 yılından beri yaz aylarında Çatalhöyük’te çocuklara gerçek kazı ve 9 bin yıl öncesindeki insanlar gibi kilden kap kacak yapma deneyimi yaşattıklarını sözlerine ekledi.

 

 

20.Haziran.2009, Çumra Postası

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir