Diyarbakır’da Dokuz Ekip Kazı Yapacak

Bismil ilçesinde Ilısu Baraj Gölü altında kalacak yerlerdeki kazı çalışmaları için 4’ü yabancı 9 ekip izin aldı. Yazar Yaşar Kemal, Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden uluslararası imza kampanyasına destek verdi.

Ilısu Barajının yapımıyla ilgili ‘kriz’ çözülmezken, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Baraj Gölü altında kalacak yerlerdeki kazı çalışmaları için 4’ü yabancı 9 ekip izin aldı. Burada, Yazar Yaşar Kemal, Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden uluslararası imza kampanyasına destek verdi.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Müdür vekili Nevin Soyukaya, Ilısu Baraj Gölü altında kalacak eserlerin kurtarılması için süren kazı çalışmalarının bu yılki kısmına başlandığını bildirdi.

Bu yıl 4’ü yabancı toplam 9 ekibin 12 alanda kazı yapacağını belirten Soyukaya, Kavuşantepe ile Hırbimerdan höyüklerinde kazıların başladığını, diğerlerinin ise Temmuz ayı başına kadar başlayacağını söyledi.

”Ilısu Baraj Gölü Altında Kalacak Kültür Varlıklarının Korunması” projesi kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve DSİ’nin işbirliğiyle Diyarbakır Müze Müdürlüğü başkanlığında, Bismil’deki bazı höyüklerde kurtarma kazılarının 2000 yılından bu yana yürütüldüğünü anımsatan Soyukaya, şu bilgileri verdi:

”Bu yıl 9 ekip toplam 12 kazı alanında çalışma yapacak. ABD’li Bradley Parker başkanlığındaki ekip Kenantepe’de, İtalyan Nicola Laineri Hırbimerdan Höyüğü’nde, ABD’li Timothy Mathney Ziyarettepe’de, Japon Yutaka Miyake Salatcami Yanı’nda, Prof. Dr. Vecihi Özkaya Körtiktepe ile Cırıf Tepe’de, Doç. Dr. Hali Tekin, Hakemi Use ile Hıncıka’da, Doç. Dr. Tuba Ökse Salattepe’de, Doç. Dr. Gülriz Kozbe Kavuşantepe’de, Yrd. Doç. Dr. Eyüp Ay’da Müslümantepe ile Aluçtepe höyüklerinde ekipleriyle kazı yapacak.”

Öte yandan, Ilısu Barajının yapılmaması için kampanyalar düzenleyen Doğa Derneği söz konusu imza kampanyasına Tarkan, Orhan Gencebay ve Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’tan sonra bir destek de Yaşar Kemal’den geldi. Dilekçeyi imzalayan Yaşar Kemal yaptığı açıklamada, doğasını, tarihini ve kültürünü yok eden toplumların ayakta kalamayacağına dikkat çekerek, doğayı yok etmenin, suçların en büyüğü olduğunu, hiçbir şekilde bağışlanamayacağını vurguladı.

Doğanın yok olduğu gün, insanlığın da yok olacağını ifade eden Kemal, bir zamanlar ekonomik kalkınmanın ”olmazsa olmazı” sanılan ve bilinçsizce yapılan barajların doğayı yok eden nedenlerin başını çektiğini savundu. Yaşar Kemal, barajların doğayı yok etmekle kalmadığını, toprağın tuzlanması, çölleşme, hastalıkların artması gibi tahribatların yanı sıra kültürü ve verimli tarım arazilerini de yok ettiğini belirterek, barajların, dünyanın en verimli tarım arazileri olan nehir yataklarını yok ettiğini kaydetti.

Tarihi mirasın, tüm dünyaya bırakılan bir miras olduğunu vurgulayan Kemal, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ”Doğasını ve tarihini yok eden bir toplumun gelecekte ayakta kalması mümkün değildir. Hasankeyf’te doğayla tarih birbirinden ayrılamaz biçimde iç içedir. Bu bütünlüğüyle bugüne ulaşmış Hasankeyf’in zenginliğini kurtarma kazılarıyla, hele hele uygulaması imkânsız olan başka yere taşıma önerileri ile yok etmek dünyanın mirasını yok etmektir. Hasankeyf için Doğa Derneği’nin başlattığı kampanyayı da sonuna kadar savunacağım. Hasankeyf bir dünya mirasıdır ve UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmelidir.”

 

17.Haziran.2009, Diyarbakır Söz

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

2 thoughts on “Diyarbakır’da Dokuz Ekip Kazı Yapacak

  okan

  (31 Temmuz 2009 - 14:24)

  Bu yıl kazı çalısmaları için devleten 11 trilyon ödenek çıkmıs yazık günah be kardesım o kadar aç insan varken siz kalkıp kazı diyorsunuz hadi neyse kazı yapıyorsunuz peki kaç tane komiser ile kazı hocası anlaşmış durumdalar ben bu çıkarılan eserlerin tabi büyük önem arz ettirenlerin müzeye verilmediği kanatindeyim kayıt altına alınmadan yurt dışına milyon dolarlar karsılığı gönderiliyor Allah kimsenin hakkını kimsede bırakmaz.

  Serap

  (06 Aralık 2009 - 22:32)

  Yukarıda ismi geçen kazılardan birine bu sene katıldım ve katıldığım kazıdaki envanterlik eserlerin tamamı elimden geçti, hepsi gözlerimin önünde müzeye teslim edildi. Sayın Okan Bey rahat olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir