Göbeklitepe’de Yapılan Arkeolojik Kazılar Berlin Müzesi’nde

11.500 yıllık geçmişiyle, bilinen insanlık tarihini değiştirmekte olan Göbeklitepe’de yapılan arkeolojik kazılar , 27 Mart- 2 Mayıs tarihleri arasında dünyanın önde gelen kültür ve sanat merkezlerinden Berlin Müzesi’nde sergileniyor.

Doğu ile Batı’nın birleşme noktası Berlin’de, dinleri, tarih ve kültürlerin buluştuğu kent Şanlıurfa’nın değerleri tanıtılıyor. Bu kapsamda, bilim dünyasında, bilinen insanlık tarihini değiştiren son büyük keşif olarak kabul edilen dünyanın ilk ve en büyük ibadet merkezi Göbeklitepe’ye ilişkin kazı çalışmalarını yansıtan fotoğraflar, “Tarihle Yolculuk” adıyla Berlin Müzesi’nde sergilenmeye başlıyor.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ın girişimleri ile düzenlenen, Fotoğrafçı Cenker Koçak’a ait 50 çalışmasının yer alacağı Tarihle Yolculuk Fotoğraf Sergisi’nde, 15 yıl önce Alman Arkeoloji Enstitüsü başkanlığında yürütülmeye başlanan kazıların aşamaları ile bu kazılarda ortaya çıkarılan tarihi değerler paylaşılacak.

Berlin’de, medeniyetler beşiği Şanlıurfa’nın, dinleri, tarih ve kültürleri buluşturan bir “merkez” niteliğinde olduğuna vurgu yapılacak etkinlikte, kentin tanıtımına dönük kısa film gösterimleri de gerçekleştirilecek.

 

 

25.Mart.2010, Haberler.com

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir