Klaros Antik Gölü!

Bu yılki yağış bolluğundan, dünyanın en önemli 3 kehanet merkezinden biri olarak kabul edilen Klaros da nasibini aldı. Zaten yakınlarındaki doğal kaynak nedeniyle yaz aylarında bile kazılarla ilgili su sorunu yaşayan kehanet merkezi, bu yılki yağışlar nedeniyle göle dönüştü. Bazı noktalarda tarihi merkezi sular altında bırakan suyun seviyesinin 3-3.5 metreye kadar yükseldiğini belirten Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Klaros Kazı Başkanı Prof. Dr. Nuran Şahin, “Herkes yağmur duasına çıkıyor, biz ise bu yıl güneş duasına çıkacağız” dedi.

Kazılar sarkacak
Bu durumda, normal zamanlarda Haziran’da başlattıkları kazıyı, süresinde başlatmalarının mümkün olmadığını belirten Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden su baskınlarında kullanılan motopomp desteği beklediklerini söyledi.
Klaros’un 2004 yılından bu yana kazı başkanlığını sürdüren Şahin, suların çekilmesi için havaların çok sıcak olmasını diledi. Klaros Kazı Heyeti olarak 3 motopompa sahip olduklarını ancak 3 motopompla biriken suyun çekilmesinin mümkün olmadığını belirten Şahin, “Havalar çok sıcak olursa su çekilir ve biz de motopompları devreye sokabiliriz. Ancak elimizdeki imkanlarla suyu çekmemiz mümkün değil. Bize daha önce motopomp desteği veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yine motopomp talep edeceğiz. Bu durumda her yıl Haziran’da başlattığımız kazılar bu yıl da sarkacak” dedi.

Kehanet merkezinin özellikle orta bölümlerindeki su derinliğinin 3-3.5 metreye kadar çıktığını belirten Prof. Dr. Şahin, “Yağışların etkisiyle taban suyu yükseldi. Ayrıca kehanet merkezinin yakınlarındaki doğal kaynaktan gelen su da artışı tetikledi. Bu yüzden kehanet merkezi göle dönüştü. Daha önce benzer bir durumla 2006’da karşılaşmıştık. Ancak suyun seviyesi daha azdı. Motopomplarla suyu çekmiş ve Haziran’da başlatacağımız kazıları, Temmuz’da başlatabilmiş, zaman kaybetmiştik. Şimdi ne yapacağımızı bilemiyoruz” diye konuştu.

Apollon’un onay mekanı
Menderes’in Ahmetbeyli Mahallesi’nde bulunan ve kazılarına 1907’de başlanan Klaros, İsa’dan önce 13’üncü yüzyılda kuruldu ve İsa’dan sonra 4’üncü yüzyıla kadar kesintisiz olarak hizmet verdi. Merkez, Aydın’ın Didim ilçesindeki Didima Apollon ve Yunanistan’ın Başkenti Atina yakınlarındaki Delphi ile birlikte dünyanın en büyük 3 kehanet merkezinden biri. Klaros’un dinsel bir yer olduğunu, mitolojik dönemde Tanrı Apollon’un onay mekanı şeklinde faaliyet gösterdiğini belirten Prof. Dr. Şahin, “İnsanlar mitolojik dönemde yapacakları savaş, barış ve kent kurma gibi her işi Tanrı Apollon’a danışıyorlardı. Tanrının onayı alınmadan yapılacak her işin cezalandırma getireceğine inanılıyordu. Bu nedenle Anadolu başta olmak üzere dünyanın her yerinden insanlar, Klaros’a gelerek Apollon’un, kahini yoluyla yapacakları işe onay almak istiyorlardı. Kahin, Apollo’dan vahiy yoluyla aldığı onayı, insanlara aktarıyordu” dedi.

İskender’in rüyası
Klaros’ta antik dönemde çok sayıda kehanette bulunulduğunu, bu kehanetlerin büyük oranda gerçekleştiğini yazıtlardan öğrendiklerini belirten Prof. Dr. Şahin, “Klaros’taki Apollon Tapınağı’nın kehanet alanındaki işlevini ortaya koyan en eski bilgi, Büyük İskender dönemine uzanır. Pausanias’a göre, Büyük İskender’e rüyasında Pagos Dağı’nın eteklerinde (Kadifekale) yeni, büyük bir kent kuracağı söylenmiş. Bunun üzerine kral, rüyanın yorumu için Klaros’taki Apollon kahinine danışarak, olumlu yanıt aldıktan sonra yeni Smyrna’yı (İzmir) kurmuştur.

Kazılacak çok yer var
Şahin, şu ana kadar yapılan kazılarda tapınak, çok sayıda sunak, kutsal yollar ve heykeller ortaya çıkardıklarını söyledi. Anıtsal bir giriş binası ile merkeze gelenlerin konaklaması için bir otel ve oturma alanlarını da gün yüzüne çıkardıklarını belirten Şahin, daha kazılacak geniş bir alan bulunduğunu dile getirdi. Şahin, “Yapılacak kazılar daha 5 nesil eskitir” dedi.

 

 

22.Nisan.2010, Yeni Asır

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir