Kybele Bağlı Olduğu Marinada Battı

“İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi” kapsamında hazırlanan ve Fransa’daki Türk yılı kutlamaları için eski çağ Foçalıların izlediği rotayı takip ederek Marsilya’ya ulaşan “Kybele” adlı tekne, bu kentte bağlı bulunduğu marinada battı.”İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi” kapsamında hazırlanan ve Fransa’daki Türk yılı kutlamaları için eski çağ Foçalıların izlediği rotayı takip ederek Marsilya’ya ulaşan “Kybele” adlı tekne, bu kentte bağlı bulunduğu marinada battı.

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nce tarihi özellikler dikkate alınarak hazırlanan ve İzmir Fransız Kültür Merkezi ile “Mare Nostrum” adıyla geliştirilen işbirliği çerçevesinde 8 Haziran 2009 günü İzmir’in Urla ilçesinden yola çıkan Kybele’nin 1700 mil kat ederek ulaştığı Marsilya’da batışıyla ilgili incelemelerin sürdürüldüğü öğrenildi.
Kybele’nin kaptanı ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erkurt, Marsilya’dan telefonla yaptığı açıklamada, normal koşullarda 15 Kasım 2009 tarihinde, antik özellikleri barındıran teknenin dönüşünün planlandığını, kendisinin de bir süreliğine Türkiye’ye geldiğini belirterek, haberi alınca kısa sürede Fransa’ya ulaştığını söyledi.

TEKRAR YÜZECEK
Teknenin bağlı bulunduğu marinada battığını öğrendiklerini ifade eden Erkurt, “Henüz ne olduğunu bilmiyoruz. Raporları göreceğim. Bizimkinden başka batan herhangi bir tekne yok. Hava muhalefeti oldu ama önemli değildi” dedi. Erkurt, şunları kaydetti: “Marinaya bağlı haldeyken battığını biliyorum. Yarın veya öbür gün operasyon olacak, Kybele’yi tekrar yüzdüreceğiz. Bu bilimsel bir kültür projesi. Ben Kybele’yi tekrar yüzdürmeye geldim. Paramparça da olsa tekrar Türkiye’ye getireceğim, burada bırakmayacağım. Kısa sürede ülkeye dönmek istiyoruz. Proje, kaldığı yerden devam edecek.” dedi.

 

 

 

 

30.Ekim.2009, Aliağa Ekspres

Resimler: Nouvelles d’Arménie Magazine

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir