Lagina Kazısı Durduruldu

Yatağan’a bağlı Turgut Beldesindeki Lagina Antik Kentinde yürütülen arkeolojik kazılarda iş makineleriyle kazı yapıldığı ve eserlere zarar verildiği gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla kazılar durduruldu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan hakkında, kazıyı takip eden Bakanlık temsilcileri tarafından eserlere zarar verdiği ve kazı alanı içine tandır kuyusu açtığı iddiasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, gerekçeler için “Sudan sebepler” dedi, “Muğla gibi bir kültür kentini kaçakçılara bırakacaklar, tıpkı Datça da olduğu gibi” iddiasında bulundu.

Çok tanrılı dinlere inanan Paganlar’ın dini merkezi olarak kabul edilen, 2 bin 500 yıllık Lagina Antik Kenti kazı çalışmalarını takip eden Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri Hakan Dinç ve Musa Ötenen, kazı sırasında iş makinesi kullanıldığı ve bazı tarihi eserlere zarar verildiği yönünde bakanlığa bir yıl önce rapor gönderdi. Bakanlık temsilcileri ayrıca 1993’ten bu yana kazı başkanlığını yürüten Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan hakkında da Yatağan Cumhuriyet Savcılığı’na “Kazı çalışmalarında iş makinesi kullanarak eserlere zarar verdiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Bakanlık temsilcileri ayrıca Prof. Dr. Tırpan’ın birinci derece sit alanı olan kazı sahasına fıstık çamı ektiği, tandır kuyusu açtırıp oturmak için sedir yaptırdığı iddialarını içeren bir rapor hazırladı. Müfettiş raporları doğrultusunda konu teftiş kuruluna aktarılırdı ve bakanlık incelemesi tamamlandı. Bakanlar Kurulu kararıyla Lagina kazıları iptal edildi.

“SUDAN SEBEPLER”

Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Hakkımda şikayetler yapılmış, doğrudur. Fakat hepsi sudan sebepler. Kazı alanında iş makineleriyle çalışma yapmadık. Kazının iptal edilmesiyle Muğla beni kaybeder. Muğla, bana sahip çıkmamışsa ben de Muğla’ya sahip çıkmam. Bizim Muğla’da bilim adamları ve arkeologlar yetiştirme uğraşımız, bakanlığın umurunda değil. 3 yıldır eser şampiyonu olan bir antik kentten bahsediyoruz. İş yapmayan, kabiliyetsiz, kaprisli insanlar bu çalışmalara engel olmak istiyor. Bu kararın politik olduğuna inanıyorum. Gerekli mücadeleyi vereceğiz. Bu zihniyet benim gibi bir uzmanı kullanmak yerine, kolay yönetebileceği insanlar arıyor. Muğla gibi bir kültür kentini kaçakçılara bırakacaklar, tıpkı Datça’da olduğu gibi. Bu kararın altına vatanını milletini düşünmeyen, şahsi menfaatler peşinde koşan, vizyon sahibi olmayan insanlar imza atmıştır. Bu cezayı eserlere sahip çıktığımız için aldık” dedi.

“TANDIR KUYUSU”

Sit alanında kendi keyfi için tandır kuyusu yaptırmadığını belirten Prof. Dr. Tırpan, kazı evi etrafında, sit alanı dışında kalan bölgeye yöre halkının yararlanması için fıstık çamı diktiklerini kaydetti. Tırpan, “Sedir yaptırmadaki amacımız ise Lagina Antik kentine gelen valiyi, kaymakamı ve misafirleri ağırlamak, dinlenmelerini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamaktı. Tandır kuyusunu bağ evinin tam donanımlı olduğunu göstermek için yaptık. Yani teşhir amaçlıydı. Bağ evini ziyaretçilere göstermek, diğer bağ evlerine örnek oluşturmak istedik. Bu kazı evi teşhir amaçlı bir ev” diye konuştu.

 

28.Eylül.2009, Haberciniz


Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

31 thoughts on “Lagina Kazısı Durduruldu

  eren

  (28 Eylül 2009 - 23:42)

  İki yıl Lagina kazısında bulumdum fakat böyle bir şeye şahit olmadım gerçekten Ahmet hocamın da dediği gibi sudan sebepler….ciddi bir çalışmayı çöpe attılar geçmiş olsun artık.

  emine

  (29 Eylül 2009 - 00:10)

  Ahmet Hoca’ma katılıyorum. Çok saçma sebeplerden dolayı böyle ciddi bir çalışmayı yok ediyorlar. Her zaman olduğu gibi yine arkeolojiye hiç saygı duyulmuyor. Ben de bu kazıda bu yıl çalışma fırsatı buldum ve gerçekten de çalışmalarımız titizlikle devam etti. Bazı insanlar neyi ispatlamaya çalışıyor anlamıyorum. Dilerim arkeoloji birgün Türkiye’de hakettiği değeri bulur…

  mustafa memiş

  (30 Eylül 2009 - 17:21)

  Yazıklar olsun bakanlıkmış kimin bakanlığı ne bakanlığı arkeoljiden başka herşeyle ugrasıyor bize gelince de tandırkuyusu sedir falan peki o gelen vali milletvekilleri sedirde yumuşak minderlerde otururken hiç sesleri çıkmıyordu gayet keyifliydiler ne olduda birden kazı durduruldu yazık Datça’da yapılanları görmeyen bakanlık burayı da aynı hale sokmak istiyor zira BAKAN BEY ÖNCE KENDİ YAPTIKLARINI TEMİZLESİNN AVANOSA BETONARME BİNA İZNİ WERDİ BUNDAN HİÇ Mİ UTANMIYORLARDA GELMİŞ AHŞAPTAN YAPILAN vE TAMAMEN GELENLERE HİZMET OLSUN DİYE HAZIRLANMIŞ YERLERE LAF EDİYORLAR YAZIK BÖYLE BAKAN OLURSA BÖYLEDE SONUÇ OLUR ŞU BİZLER DE 3 YILDIR ESER ŞAMPİYONU OLMUŞUZ BAKANIN İŞİNE GELMEMİŞ HANİ BİZ YANGELİP YATMAMIŞIZ YA ONDAN BUNLAR

  gkhntkn

  (30 Eylül 2009 - 17:32)

  Ahmet hocamın da dediği gibi sudan sebeplerden dolayı kazıları durdurmuşlar. Özellikle iş makinalarıyla kazı yapıldığı büyük bir iftiradır böyle yaparak ülkemizdeki Ahmet hoca gibi değerli hocaları yıpratmak istiyorlar. Bu olaylar sonucunda kimlerin ekmeğine yağ sürüldüğünü bizler biliyoruz ama ilerleyen süreçte herkesin göreceğini tahmin ediyoruz ama umarım adalet yerini bulur.

  hakan

  (02 Ekim 2009 - 09:42)

  Mantığa bakarmısınız sırf içki içildi diye mangal yapıldı diye kazının kapatılmasına hak veriyolar..ülkemin arkeolojisi için endişelenmemek elde değil.

  Hayrullah

  (02 Ekim 2009 - 14:30)

  Merhaba arkadaşlar yeni okumaya başladım. Bir hayli sabrettim ama sabırda bi yere kadar.

  reçel

  (02 Ekim 2009 - 15:00)

  lagina kazıları 1993 yılından beri Prof Dr ahmet adil tırpan başkanlığında durdurma kararı alınana kadar yürütülmektedir ne buradaki bir kaç kendini bilmezin yazdıkları nede yazacakları burayı asla küçültmez yada büyültmez hocamızın yaptıkları zaten ortada laginada zaten ortada.. yanlı gazeteleri gorduk yanlı müze calısanlarını da gorduk şimdi birde yanlı öğrenciler var hemde laginanın ekmeğini yemiş hocasından arkeologlarından birşeyler öğrenmiş kişi(LER) bulunmakta. evet kazı malesef şimdilik kapandı gereken hukuksal mucadele mutlaka devam edecektir ve bu olayların sonundabir yerlerine kına yakanların kınaları kurumadan yaptıkları sorulacaktır.

  vinifera

  (02 Ekim 2009 - 21:33)

  Karşılıklı konuşma şekline dönüşen ve hakaret içeren yorumlar kaldırılmıştır. Aynı kişinin farklı isimler altında yorum göndermesi yasaktır.

  Rıfat İLKAYA

  (06 Ekim 2009 - 08:32)

  Ahmet Hocamın kazısına 2 dönem katıldım. Kazılarında yazlnızca esere ve bulguya değer vermeyi geçin, bizim sıradan şekilsiz taşlara bile dokunmamıza dahi müsade etmezdi. Bir değeri olabileceği için zarar verilmesinden endişe ederdi. Bu nedenle dikkatli olmamaız konusunda uyarırdı. Rapor yazan görevlilerin kim olduğunu bilemem ama Ahmet Hocanın kazı sahasında kuru ota bile değer verdiğini çok iyi biliyorum. İnşallah her hakkı iade edilir Lagina’nın ve Ahmet Hocanın.

  bilge

  (17 Ekim 2009 - 17:08)

  bu hocanın kazısının yıllardır hakkında şaibeler var.el değiştirilmesi ya da durdurulması olayına cidden olumlu bakıyorum.bazen hocalar da hata yapabilir.eger hataları yoksa zaten adalet yerini bulur üzülmesinler.önemli olan tarihi eserler değilmidir.ee gerisi boş.yani laginayı a şahsı kazmazda birkaç yıl ara verir belki sonra tekrar başlar nolcak ki.üzmesin kendini.iyi öğrenci yetiştirmek en önemlisi.iyi insan olabilmek.ben hocayı tanımam bilmem ama böyle yanlı bakmayalım arkadaşlar olaya.hocayı körüklemiş olursunuz o insanlar ilim yapıyor böyle şeylerle üzmeyelim

  artus

  (24 Ekim 2009 - 01:27)

  Bunlar bilerek ve hatta planlanarak yapılan sindirme ve uzaklaştırma sistematikleridir.Myndos,Knidos ve Lagina tesadüf mü?Selçuk Üniversitesi tesadüf mü?Aynı kültür müdürü tesadüf mü?Güldürmeyin.
  Ahmet hocayı tanımadan yorum yapanlar var.İyiki varsın hocam.Yetiştirdiğin talebelerin susmamalı haksızlığa.Koyun gibi olmamalı arkeologlar.’Bilge rumuzuyla’ yazılan yazı gibi, koyun sürüsü edebiyatı tarzında yorumlar da olacaktır ki,Lagina’yı yağmalanmaya açanların yüzleri gülsün.’a’ şahıs ‘b’ şahıs gibi değil arkadaşım; Hekate gibi heykeli dikilmeli Ahmet Hocanın Leyne’ye.

  ECE

  (25 Ekim 2009 - 11:08)

  Bence insanlar kendi yorumlarını yapmalılar a şahıs şu yorumu yaptı yok b şahıs bu yorumu yaptı lütfen kimse kimsenin yorumuna müdahele etmesin herkes kendi düşüncesini yazsın bu defa karşılıklı polemiğe dönüşüyo hoşda olmuyo adminde çoğu yorumu silmiş haklı olarak.Kazı Ahmet hocadan öncede vardı sonrada olur olan sadece kazıya oldu burda önemli olan tek şey LAGİNA! hiç bi kazı da durup dururken sebebsiz durdurulmaz bi çıkar olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

  sthager

  (08 Kasım 2009 - 23:11)

  bir çıkar diye dövünülüp duruyor arkadaslar ne cıkar gözetebilinir bir örnekle acıklayabilirmisiniz mesela sunun ıcın güldürmeyın antik miraslardan bahsedıyoruz bu dünya mirasıdır su uni su akademi yapmayın yeterki kazılsın hepımızın derdı bu degılmı ve kazıcaz kım kazıda bulunmak ıstıyorsa buyursun gelsın durdurulmasına gelıncede bır etut asamasında ve lutfen bıraz sabır cok muhım ınsanlar mesgul bu konuyla lutfen

  yeliz yağcı

  (09 Kasım 2009 - 18:05)

  böyle sebep mi olur şimdiye kadar nerdeydi bu bakanlık önce kendi önlerine bakmayı denesinler zaten vatana millete hayırlı bir iş yapmaya başla hemen birileri engel olur. tabi asıl zor kısmını ahmet hocamız halletti artık meyve verecek ya kazı, durdursunlar acaba hangi yabancı kazı başkanına neyin karşılığında verecekler(satacaklar) o kadar insan ekmeğinden oldu hiç bir kazıda olmayan sistem vardı köle zihniyetli insanlar bunada engel oldu Türkiye neden geri kalıyor acaba böyle kurul olursa böyle sonuç çıkar işte keşke o oturdukları ceylan koltuklardan kalkıpta bir kazı şartlarını görseler ama nerde devletin malı deniz onlara göre güya iş yapıyorlar…

  haluk

  (10 Kasım 2009 - 11:46)

  Bu ülkede doğru dürüst iş yapan adamlar birilerini rahasız ediyor herkesin sorgulamayan itaat eden tepkisiz bireyler olmasını istiyorlar. Ahmet Adil Tırpan gibi ülkesine sayısız katkıda bulunuş bir bilim adamını sudan sebepler göstererek harcıyorlar ama Ahmet hoca bu tip yıldırma politikalarını görüp pes edecek biri değildir kendisininde söylediği gibi (Düşeceksiniz kalkacakcınız, tekrar düşüp tekrar kalkacaksınız ama hiçbir zaman yılmayacaksınız)

  ECE

  (12 Kasım 2009 - 02:45)

  Ahmet Tırpan, birkaç yıl önce bir koleksiyonerlik panelinde, “kazılarımıza koleksiyonerler sponsor olsun, biz de çıkan eserleri onlara verelim” demişti…

  Bence bu zihniyetin kazılarının durdurulması mantıklı olmuş.

  hakan

  (14 Kasım 2009 - 00:12)

  koleksiyonerlik semineri kayıtlarını araştırdım hatta üstüste o konferansa katılanlara danıştım ahmet tırpan hocanın böyle bir laf ettiğini kimse duymamış. ece hanım bu kininizin sebebini bilmiyorum ama çok hırs yapmışsınız, ahmet tırpan bugune kadar hiçbir hocanın kazandıramadığı sayıda eseri müzelere kazandırmıştır lütfen araştırın be biraz daha saygılı olun. türkiyede arkeoloji denince atıp tutan ama müzelere 10 tene bile eser verememiş hocalara inat ahmet tırpan sadece son 3 yılda 5 binden fazla eseri ülkemize kazandırmıştır.

  son olarak kazılar daire başkanının edebiyat öğretmeni olduğu bir ülkede arkeolojiyi tartışmak yersiz bence.müzelere bile arkeolog alırken bitirilen üniversiteye bakarlarken kazılar daire başkanını öğretmenden seçiyolar,türkiyede kültür bakanlığı bukadar ucuz işlerle uğraşır malesef.

  ece

  (14 Kasım 2009 - 15:59)

  Ahmet Hocam elleri öpülesi insan, Arkeolojinin dehalarından biri bana göre, Lagina Kazısını sistemli bir şekilde yürütülüyor bizzat kazılarına katıldım ve yok tandırmış yok bağ eviymiş sit alanın içinde bile değil gelen konuklar içindi,oraya geldiklerinde nasıl ağırlandıkları onlar çok iyi bilirler, Lagina Türkiye Arkeolojisi açısından çığır açan bir kazıydı, yıllarca verilen emek vardı, herşey rant için emekler yok ediliyor, yazık sadece buna sebep olanlara gülüyorum umuyorum ki elimizden alınan kazımız geri verilir ve yanlış ellere düşmez.

  ECE

  (14 Kasım 2009 - 16:48)

  Önemli olan lagina ise kazı el değiştirerek yine devam eder burada eleştirilen lagina kazısının durdurulması mı yoksa kazının başkaları tarafından yürütülmesi mi istenmiyor önce buna bi açıklık getirilmesi gerek daha sonra, Ahmet hoca gider Mehmet hoca gelir Türkiyede çok değerli bilim adamları var bu sadece Ahmet tırpandan ibaret değil ki 16 yıllık bir emek var bu hocanın verdiği doğru ama eğer bir hata varsa ve yolunda gitmeyen bazı şeyler gözlemlendiyse yerinde bi karar rant olduğunu kesinlikle düşünmüyorum herkes şu an komplo teorileri üretiyı ama dediğim gibi bunca yıl devam etmiş bi kazı durdurulmamış demekki yanlış giden bişeyler görüldü eğer kazı el değiştirip devam ederse siyasi bi rant olmadığı açıkça görülecektir

  Termik santralden ötürü kazının durdurulduğuna dair iddialar var kazı el değiştirdiğinde bu iddiada çürütülmüş olacak tek temmennimiz bu.

  güllü

  (17 Kasım 2009 - 18:45)

  ahmet hoca bir çok insana iş kapısı açmıştır bizlere siz benim meslektaşlarımsınız derdi sadece planlanmış bir oyundur myndos , knidos lagina sıra kelenderesite o da karia bölgesinde olsaydı o da kapatılırdı ahmet hoca sayesinde mesleğimi seviyorum ama hak etmedi allah sizden razı olsun hocam sayenizde ekmek yedim. beni işten çıkartılar bazı sahsiyetlerin oyununa geldim ama genede razı olsun siz beni belki sevmezsiniz ammma ben sizi çok severim dualarım sizinle

  hamide

  (10 Aralık 2009 - 16:38)

  ahmet hoca laginayla bütünleşmiştir lagina onundur onun olacaktır arkadaşlar bir fikrim var bakandan randevu alıp gidelim derdimizi anlatalım ya da bakanlığının önünde gazetecileri toplayıp eylem yapalım ne dersiniz eski selçuk mezunlarına falan ulaşırız faceboktan ne diyorsunuz ? kazımızı geri istiyoruz diyelim.

  vinifera

  (19 Aralık 2009 - 13:46)

  Karşılıklı konuşma şekline dönüşen ve hakaret içeren yorumlar “yine” kaldırılmıştır.

  teslime

  (27 Aralık 2009 - 16:52)

  tamamen sacmalık bır turk bakanlıgından bu beklenır zaten….. ama yılmamak lazım tırpan hocm sayesınde lagınadakı tarıhı ortu kaldırıldı bu örtuyu tekrar kapatıp onca emegı ve sevgıyı berteraf edıyorlar…ne dıyeyım zavallılar!!!!!!!!!!!!!!!!!

  hakan

  (31 Aralık 2009 - 02:42)

  ece hanım konuşmanızdaki son cümleden laginada gözü olan hocalardan biri olabileceğinizi yada onların asistanlarından biri olabileceğinizi tahmin ediyorum,kazıların el değiştireceğine bukadar eminsininz yani? danıştay bu kanunsuz uygulamanın hakkında elbet karar verecektir, mahkeme kararından sonra umarım sizi bu sayfada görebiliriz ve yine umarım yorum yazabilirsiniz,burası bir hukuk ülkesidir ve iddia ile kimse kimsenin emeğini alamaz, herşeyin ispatlanması gerekir,ahmet hoca kazıyı alınca bende bizzat gidip o tandırda tandır yiyicem,sizin isteğiniz arkeoloji öğrencileri peynir ekmek yesin köle gibi çalışsın,ahmet hoca öğrencilerini mangalla besliyo diyo zorunuza gidiyor.

  ha bu arada bilmeyen arkadaşlara bilgi, ahmet hoca ve heyet listesinde olan bir kaç hoca hakkında bakanlık temsilcisi tarafından açılan davalar mahkeme kararıyla düşmüştür,yani hocalar beraat etmiştir, özellikle hocalar o davayı açan bakanlık temsilcisine tazminat davası açma hakları varken dava açmaktan vazgeçmiş ” herkes kendine yakışanı yapar, bir meslektaşımız yanlış yaptı diye bizde ona karşı yanlış yapamayız” gibi asil bir cevap vermiş ve büyüklüklerini bir kez daha göstermişlerdir, hocamın tekrar ellerinden öpüyorum.

  hakan

  (05 Ocak 2010 - 04:11)

  Sevgili arkadaşlar danıştay lagina kazısının kapatılmasını hukuka aykırı, ileri sürülen gerekçeleride inandırıcılıktan uzak bulması sebebiyle oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve lagina kazısının tekrar açılması yönünde karar almıştır. Arkeoloji bilimine gönül veren herkese hayırlı olması dileğiyle..

  hamide

  (07 Ocak 2010 - 19:45)

  kazı geri, alındı mı

  murat ufuk

  (28 Ocak 2010 - 08:41)

  ben, 1995-2001 yılları arasında Lagina Kazısı’na katıldım. bu kazıya katılan hocaların ve öğrencilerin ne kadar özveriyle çalıştığını çok iyi bilirim. saçma bahanelerle 20 yıllık emek çöpe atılıyor. yazık, çok yazık!!!

  ilker

  (16 Şubat 2010 - 10:41)

  Ahmet Hocayı kişisel olarak tanımıyorum,ama iki kez Laginaya 1 kezde kazı evine gittim.Orada yıllar içinde harcanan emeklerin nasıl bir düzen oluşturduğunu öğrencilerin canla başla işçiler gibi harıl harıl ve disiplin içinde çalıştıklarını gördüm.Türkiyenin birçok yerinde farklı kazılarda bulundum.Ülkemizde işi bilim yapmak olan bir bilim adamının maddi olanaksızlıklar resmi prosedürler,bölge insanının kazılara bakış açısı gibi sayısız sıkıntının içinde cebelleşirken sezon sonunda bişeyler ortaya koyma çabalarında ne denli zorluklara göğüs gerdiklerine şahit oldum ve bizzat yaşadım.Kolay değil mücadelerle dolu bir ömür adanıyor bu uğurda,o yüzden o gider bu gelir kazar diyemezsiniz hele ki böyle sudan sebepler yüzünden.Konunun detayını bilmiyorum ama hiç okumayan araştırmayan hatta prehistorya mezunu bakanlık temsilcilerinin klasik kazılarda ahkam kesmeye çalışırken komik duruma düştüklerini kompleksleri yüzünden öğrencisinden hocasına kadar sarıp bakanlığa şikayet raporları gönderdiğini farklı kazılarda çok kez gözlemledim.O yüzden Türkiyede bilimsellikten uzakta çalışan yada hiç çalışmayan kazılar varken Laginaya bunu yapmak tarafsız bir yorumla haksızlık olur kanaatindeyim.

  Selim Laloglu

  (24 Ekim 2010 - 15:53)

  Lagina Kazısı sonunda hukuk önünde aklandı galiba. Darısı başka kazıların, haklarında dedikodular yayılan kazıların ve kazı başkanlarının başına.

  gulser

  (10 Aralık 2010 - 11:40)

  Biz gezilerimizde özellikle antik yerleri gezeriz.Üniversite hocasıyım,yurdumuzda az yer kalmıştır gezmediğimiz,özellikle kahverengi tabelalı.Lagina’yı ,Stretoanikea’yı yeni gezdik.Tüm o kalıntıların toprağın altından çıktığını tasnif edildiğini,yap boz gibi birbirinin yanına konduğunu görünce ne emek diyor insan.Yıllarca,sabırla,eleyerek,diş fırçalarıyla,traş fırçalarıyla temizleyerek sergiye çıkarılan eserleri müzelerde seyrederken bunlar geçer aklımdan.Gezdiğimiz ören yerlerindeki bekçilere de, tanımak için orayı kimin kazdığını mutlaka sorarım,gezi notlarıma yazarım.EKREM AKURGALın UYGARLIK TARİHİ kitabına gezi öncesi veya sonrası bakarız.Yıllarca üniversitede GÜZEL SANATLAR dersi verdim,çocuklar beni arkeolog sanırdı,oysa grafik çıkışlıydım ama sanat bir bütün ve evrensel.Kazılar,günlük çıkarlara harcanmayacak kadar kalıcıdır…

  ayse

  (14 Şubat 2017 - 01:48)

  Yorumlar ve uslup endişe verici, aşağıda gördüğünüz gibi, ‘kına yaksınlarmış’, ‘Lagina onundur onun olacaktir’ ne demek ya? ‘Ahmet Hoca birçok insana iş kapısı açmıştır’ ne demek ve ne ilgisi var yapılan resmi bir inceleme ile ilgili? Gerçekten merak ettim şimdi neler dönüyor? Bu metalitede insanları birçok yerde görüyoruz da, kaç bin yıldır korunmuş bir yeri kazmakla gorevli bir ekibin bu mentalide olması, babasının malıymış gibi ‘Lagina onun onun olacaktır mış’ ! Kazı yerine 2-3 metre uzakta hayat yaptırıp oturmalar, Romalılar gibi yan yatip, yan gelmek için-tandir kuyusunu gormediydim ben- Hocalarının açıklamasını da bir okuyun ‘valiyi falan ağırlayacaklarmış mış… Kimin çiftliği sanıyorlarsa?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir