Lebes Gamikos

Lebes yunanca kase anlamına gelmektedir. Karıştırma kabı olarak kullanılan form derin gövdeli, genellikle kulpsuz ve kısa boyunludur. En erken örnekleri siyah figürlü örneklerdir. 5. yy içinde kullanımı devam eder. Ayaksızdır ancak bir ayak üzerine yerleştirilir. Bu kapların metal olan örnekleri de vardır. Antik dönemde bu kaplar ödül olarak da verilirdi. Yunanca dinos kelimesi bazen bu form için kullanılır, ancak bunun doğrulu kesin olarak bilinmez.

Dik kulpları, kapağı ve daha belirgin boynu ile farklı bir çeşidi İ.Ö. 4. yy içinde görülür. Lebes Gamikos denilen bu kap genellikle kısa ya da uzun bir bir ayak üzerinde durur ve genellikle evlilik törenlerinde kullanılır. Geniş bir kaseye benzeyen gövdeye sahiptir. Dik kulpları vardır, gövde üzerinde genellikle evlilik tören sahneleri yer alır. Hellenistik dönem içinde devam eden formun Güney İtalya’da Apulia’da da örnekleri görülür.

Hazırlayan: Rabia Aktaş

Kaynakça:

Brian A. SParkes, Lucy Talcott, The Athenian Agora, Vol. XII, Black and Plain Pottery of the6th,5th, and 4th Centuries B.C. New Jersey 1970.

John Boardman, Siyah figürlü Atina Vazoları, İstanbul 2003.

Secda Saltuk, Arkeoloji Sözlüğü, İstanbul 1997.

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir