Magnesia Antik Kenti Kazı Çalışmaları

Aydın’ın Germencik ilçesi Ortaklar beldesine bağlı Tekin köyünde bulunan Magnesia Antik Kenti’nde, 25 yıldır devam eden kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığındaki kazı heyeti tarafından yürütülen kazı çalışmalarında, 30 bin kişilik stadyum yapısında önemli kabartma eserler gün ışığına çıkarıldı. Prof. Dr. Bingöl, yaptığı açıklamada, bu yılki kazı çalışmalarına 20 Mayısta başladıklarını, antik kentin, stadyumda ortaya çıkarılan bu kabartmalarla arkeolojik açıdan çok daha büyük değer kazandığını ifade ederek, şunları kaydetti: ”Türkiye çok güzel stadyumlara, tiyatrolara sahip, ama böyle kabartmalı ve arkadaki bölümleri bu kadar yüksek, bu kadar iyi korunmuş başka stadyum yok. Buradaki stadyum 30 bin kişilik ve tamamen mermerden yapılan bir stadyum.

Mermerden yapılan stadyumlar çok nadir görünür. Burada Artemis adına yarışmalar düzenlendiğini anlıyoruz. Dünyanın her tarafından hem izleyici hem de yarışmacılar geliyormuş. Stadyumdaki tribünün biri Efeslilere, biri Bergamalılara, biri İzmirlilere ayrılmış. Buradaki kabartmalardan, bu oyunlarda bu yarışmalarda hangi ödüller verilmiş, hangi yarışmalar yapılmış tüm bunları öğrenebiliyoruz.” Prof. Dr. Bingöl, ortaya çıkarılan kabartmalardan elde ettikleri bilgilere göre, Magnesia Stadyumu’nda ödüllü olarak düzenlenen en önemli 3 yarışmanın, jimnastik, müzik ve at yarışları olduğunu söyledi. Buldukları iki kabartmanın at yarışmalarını gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Bingöl, ”Bu kabartmalar, sadece sanatsal olarak değil, o dönemin kültürel, politik, sosyolojik açıdan bilgi veren kitaplar niteliğinde olması nedeniyle büyük önem taşıyor” dedi.

”AÇIK HAVA MÜZESİNE DÖNÜŞÜYOR”

Prof. Dr. Bingöl, bu aşamada çıkarılan eserlerin korunmasının ve uygun şekilde sergilenmesinin gerektiğine dikkati çekti. Yürütülen kazı çalışmalarında amaçlarının tüm bu eserleri insanlığa sunabilmek olduğunu bildiren Bingöl, maddi imkansızlıklar nedeniyle bazı güçlükler yaşadıklarına işaret etti. Magnesia Antik Kenti’nin öncelikle buraya ulaşımın sağlanacağı bir yola ihtiyacı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bingöl, ”Ulaşım çok zor. Buraya gelen yolların yapılması lazım. Bunlara sahip çıkmak, korumak için sürekli tedbirlerin alınması lazım” diye konuştu. Ortaya çıkarılan kabartmaları elektronik sistemlerle koruma tekliflerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilmemesi nedeniyle demir parmaklıklar ardında koruma altına alınmak zorunda olduklarını sözlerine ekleyen Bingöl, ”Oysa burası bir açık hava müzesi niteliğine dönüşüyor. Buradan en az 125 tane böyle kabartma çıkacaktır. Bunları en doğru yöntemlerle korumalıyız” dedi.

 

31.Ekim.2009, Yeni Asır

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir