Nizip’te İnşaat Alanında Taban Mozaiği Bulundu

Gaziantep’in Nizip ilçesindeki bir inşaat alanında erken Bizans dönemine ait taban mozaiğine rastlandı. Edinilen bilgiye göre, Menderes Mahallesi Yavuz Sokakta Müslüm Bozkurt ve M.Ali Tekçe isimli vatandaşlara ait inşaat halindeki arsa içerisinde erken Bizans dönemine ait taban mozaiğine rastlandı. 200 metrelik bir alanda kazı çalışmalarına başlayan Gaziantep Müzesi’nden Arkeolog Fatma Bulgan, 15 kişilik ekibiyle birlikte kazı çalışmalarına devam ediyor. Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı; İlçe Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Emniyet Müdürü Mustafa Kantar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Çağrı Demiröz, İl GenelMeclis Üyesi Ahmet Yakar ve işadamı Bilal Çeker ile birlikte kazı alanına gelerek inceleme yaptı.

Burada bir açıklama yapan milletvekili Mehmet Sarı, bundan böyle Nizip ilçesinde çıkan tüm mozaiklerin yerinde sergilenmesi veya güvenli bir yerde sergilenmesi için çalışmaların yapıldığını belirterek, tüm Nizip halkının bu tarihe sahip çıkmasını istedi.

Arkeolog Fatma Bulgan ise çıkan mozaiğin Zeugma’da çıkan mozaiklerin aksine üzerinde tarih yazılı olduğunu kaydederek, 1600 yıl öncesine ait eski Bizans dönemine ait bir kilise olduğunu söyledi. 200 metrelik bir alanda kazı yapıldığını ve ileriki günlerde bunun genişletilebileceğini belirten Bulgan, bulunan mozaiklerin çok derinde olmadığını ve yüzeye yakın olduğu için tahribat olmaması için çalışmaların en hızlı şekilde devam edeceğini ifade etti.

 

30.Aralık.2009, HaberFx

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir