Sigeion Antik Kenti Ortaya Çıkıyor

Alman arkeologların, Çanakkale’nin merkeze bağlı Kumkale beldesinde yer alan “Sigeion” antik kentinin bazı kısımlarını ortaya çıkardığı belirtildi.

Alman Tübingen Üniversitesi tarafından bugün yapılan açıklamada, bölgedeki kazı çalışmalarının çok önemli olduğu, Sigeion’un tarihte farklı kültürlerden insanların bir araya geldiği Karadeniz bölgesi ticaretinin en önemli kentlerinden biri olduğu belirtildi.

Bölgede şu ana kadar yapılan kazı çalışmalarında eski Yunan evlerinin temel duvarlarının ortaya çıkarıldığı, önümüzdeki yıllarda arkeologların Sigeion’un kutsal Athena mabedini ortaya çıkarmaya çalışacağı kaydedildi.

Sigeion’un, M.Ö. 700 ila 300 yılları arasında kurulu olduğu tahmin ediliyor.

Sigeion hakkında

Sigeion, Truva’nın 6 km güneybatısındaki Yenişehir köyü yakınında, sahilde yer alıyor. Liman kenti, MÖ 620’de Atina’nın kolonisi olarak kurulmuş. Kentin, nekropolünü de içeren kapsamlı yüzey araştırmasına 2005 yılında, Tubingen Üniversitesi’nden Thomas Schaefer yürütücülüğünde başlandı. Bulunan keramikler MÖ 7. yüzyıl ile 4. yüzyıl arasına tarihlendi.

Çalışma kapsamında jeomanyetizma gibi tekniklerden yararlanılmış ve birçok mezar steli parçası elde edildi. Sigeion, Atina Vergi Listeleri’nde yer almakta ve bazı Sigeion sikkelerinde baykuş simgesine rastlanmaktadır.

Sigeion’daki kazılara, 2008 yılında, altı farklı alanda başlandı. 2009’da ise Sigeion nekropolünde ve yerleşimin güneyindeki Subaşı Tepe’de (Spratt Platosu olarak bilinen alan) çalışma yapıldı.

 

12.Ocak.2010, CNNTürk

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir