Tarihi Arsenal Definecilerin İstilasına Uğradı

Aydın Merkez Tralleis Antik Kenti’nin karşısında bulunan ve yakın zamana kadar askeri depo olarak kullanılan Arsenal, definecilerin istilasına uğradı. 1990’lı yıllarda bir bölümü restore edilerek turizme hazır hale getirilen, ancak tur düzenlenmediği için bir türlü korunamayan tarihi yapıdaki mermer sütunlar defineciler tarafından kırılıp duvardan çıkarıldı. Asırlık tarihi kentlerin bu şekilde kendini bilmez kişilerce zarar verildiğini belirten Tralleis Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Rafet Dinç, “En önemli tarihi varlıklarımız bu şekilde zarar görüyor. Tarihi gün yüzüne çıkarmak kadar korumak da önemli. Bir çok medeniyete beşiklik etmiş Tralleis Antik Kendinde en büyük sorun güvenlik sorunu” dedi.

Önceki hafta Tralleis kazı alanına ziyaret eden AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ve beraberindekilere antik kenti ve Arsenal’i gezdiren Kazı Başkanı Rafet Dinç, arsenalin duvarlarında bulunan mermerlerin kırılarak yerinden söküldüğünü görünce duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Arsenal’i yaptırdıkları demir kapılarla korumaya çalıştıklarını ancak bir şekilde kendini bilmez kişilerin bu kapıların kilitlerini kırıp içeri girerek define aradıklarını belirten Yrd.Doç. Dr. Rafet Dinç “Ben yıllardır kazı yaparım. Böyle bir yerde kesinlikle altın veya defineye rastlamadım. Kazanlar da boş yere buraları kazıp tarihimize zarar vermesinler. Yıllar önce uğradığı tahribat yetmemiş gibi bir sürü harcama yapıp burayı düzenledik. Şimdi de kendini bilmez kişilerin verdiği zararla uğraşıyoruz” dedi.

Bu gibi zararların önlenmesi için Tralleis ve eklentisinde bulunan Arsenal’in mutlaka turizme kazandırılıp tur kapsamına alınması gerektiğine inandığını belirten Yrd.Doç. Dr. Dinç, insanların da bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

ARSENAL’İN TARİHİ VE MİMARİ ÖZELLİKLERİ

Gymnasium’un 300 metre kuzeyinde, Antik Tralleis-Efes yoluna açılan bir vadinin kuzey yamacına yapılan Arsenal’in, çağlar boyu askeri garnizon kenti olan Tralleis’in önemli bir askeri yapısı olduğu iddia edilmiştir. Üç katlı yapının birinci katı Helenistik dönemde yapılmış, sonraki dönemlerde ikinci ve üçüncü katlar da eklenerek yapı anıtsal boyutlar kazanmıştır. Arsenal yapısının girişinde yer alan girişler, tünellerle şehrin önemli merkezlerine, akropole ve askeri yapılara bağlanmıştır. Tünel yükseklikleri ihtiyaca göre belirlenmiş olup, bazı yerlerde 9 metre, bazı yerlerde 4 metre olarak değişmektedir. Tüneller kendi içinde bir labirenti andırmaktadır. Bu tünellerde belirli aralıklarla kapılar ve savunma setleri mevcuttur. Hava sirkülasyonunun sağlanması için belirli aralıklarla havalandırma bacaları açılmıştır. Bazı yerlerde tüneller iki katlı olup, gidişli gelişli olarak kullanılmıştır. Arsenal olarak tanımlanan yapıya bağlı tünellerden yaklaşık 1000 metrelik bir bölüm açılmış olup, şimdiki Aydın ilinin kent merkezinin altına kadar ilerlemektedir. Geri kalan bölüm henüz açığa çıkarılmamıştır.

 

25.Eylül.2009, HaberFX

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

2 thoughts on “Tarihi Arsenal Definecilerin İstilasına Uğradı

  sonerium

  (26 Eylül 2009 - 08:02)

  Bu kaçıncı talan, neden artık koruma altına alınmıyor? Neden artık sahip çıkılmıyor?

  SERHAT

  (24 Mayıs 2010 - 00:54)

  yaklaşık 12 yaşımdan beri aydın dağlarında zamanımı geçirdim ve şu an 25 yaşındayım aynı hobim devam etmekte ve google de arsenal aradığın zaman hiç bir şey cıkmıyor ne koruması ne yapılandırması belki benim torunum oranın üzeri kapatıldıkdan sonra üzerindeki 12 katlı apartmanda oturur :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir