Tezgahta Tarihi Eser Satışı

Beyazıt Meydanı’nda bulunan tezgahta tarihi eser satışı yapıldığı ihbarını alan polis, yaptığı baskında Roma ve Osmanlı dönemine ait 86 parça tarihi eser ele geçirdi. Eserleri satan Can A.V. gözaltına alınırken, piyasa değeri 100 bin lira olduğu belirtilen tarihi eserler arasında bulunan 32 adet altın sikkenin 2’inci Mahmut dönemine ait olduğu anlaşıldı.

Beyazıt Meydanı’nda açılan bir tezgahta tarihi eser satıldığı ihbarını alan Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Beyazıt Polis Merkezi ekipleri, müşteri gibi davranarak Sahaflar Çarşısı ve civarında denetime çıktı. Can A.V.’ın Beyazıt Meydanı’nda açtığı tezgaha gelen ekipler Roma dönemi ile Osmanlı Padişahı 2’inci Mahmut döneminde kullanılan paraların satıldığını gördü. Müşteri olarak satıcıyla pazarlık yapan polis, Roma dönemine ait paraları tanesi 2 bin liraya almak için anlaştı ve en yakın ekibe haber erdi. Gelen polislerle birlikte tezgah sahibi Can A.V., gözaltına alınarak tarihi eserlere el konuldu. Polislere eserleri satma konusunda anlaşmış olmasına rağmen kanunsuz bir iş yapmadığını savunan satıcı, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarındaki paraları sattığını öne sürdü.

Karakolda ilk ifadesi alınan şüpheli Can A.V., dedesinin dahi geçimini tarihi para satarak, sağladığını söyledi. Roma dönemine ait ele geçirilen 4 madeni paranın altın olduğu ve örneklerinin çok az olduğu belirtildi. Ele geçirilen Osmanlı dönemine ait 82 madeni paranın ise ‘elektrum’ adı verilen, gümüş ve altın karışımından yapıldığı öğrenildi. Piyasa değerinin 100 bin TL’yi bulduğu belirtilen eserler, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildi.

 

8.Şubat.2010, Hürriyet

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir