Tralleis’de Görev Değişimi

Bakanlar Kurulu kararıyla 2002 yılında Prof. Dr. Abdullah Yaylalı’ya verilen Tralleis Antik Kenti kazıları aradan geçen 6 yıl sonra yeniden Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç’e verildi.
1996-2002 yılları arasında Bakanlar Kurulu”ndan izinli olarak Aydın merkezde bulunan Tralleis Antik Kenti”nde arkeolojik kazılar yapan Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç”in, kazı başkanlığı görevinden alınmasının ardından sürdürdüğü 4 yıllık yasal mücadelesi nihayet sonuçlandı.

Danıştay”ın konuyla ilgili olarak verdiği kararın ardından Tralleis Antik Kenti kazılarını görüşen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü yetkilileri konuyu Bakanlar Kurulu gündemine taşıdı. 11 Mayıs 2009 tarihinde yayınlayan Bakanlar Kurulu kararı ile 6 yıldır Prof. Dr. Abdullah Yaylalı tarafından yürütülen Tralleis Antik Kenti kazılarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ADÜ adına yeniden Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç tarafından yürütülmesine karar verildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç, hakkında alınan kararı memnuniyetle karşıladığını ifade etti. 1996-2002 yıllarında kendisi başkanlığında Tralleis Antik Kenti kazılarında önemli çalışmalar yapıldığının altını çizen Dinç, “Tralleis Antik Kenti kazılarının en önemli noktası olan master plan çalışması yine benim tarafından 1993-1996 yılları arasındaki 3 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucu ortaya çıkarılmıştı. Bu plan antik kentin tam olarak ortaya çıkarılabilmesi için yapılabilecek tüm çalışmaları içeriyor. 2002 yılında kazı başkanlığı görevi benden alınmıştı. 2006 yılında başlattığım hukuki mücadele nihayet 2008 yılı sonunda sonuçlandı. Danıştay”ın oybirliği ile aldığı karar ile kazı başkanlığı görevi yeniden bana verildi. Yüksek Mahkeme”nin aldığı kararı yasal süreci içerisinde uygulayan idareye teşekkür ediyorum” dedi.

Bakanlar Kurulu kararının kendisine iletilmesinin ardından hazırlıklarına başladığını beyan eden Dinç, ekibiyle birlikte 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Tralleis Antik Kenti”nde çalışmalara başlayacaklarını açıkladı. Kazı çalışmalarının 2009 yılki bölümü için 100 bin TL ödenek ayrılmış olduğunu anımsatan Dinç, sistemli ve programlı bir şekilde çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

 

10.Haziran.2009, AydınPost

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir