Üniversite Senatosu Kazı Evinde Toplandı

Ege Üniversitesi Senatosu haftalık olağan toplantısını Menderes’te bulunan Klaros Bilicilik Merkezi Kazı Evi’nde gerçekleştirdi. Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, kazı ekibine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, ‘Geçmişi bize göstermek isteyen sizleri, çalışma sahanızda görerek sizlere teşekkür etmek istedik. Senato toplantımızı bu nedenle burada gerçekleştirdik. Eğer insanlık, geçmişini bilmezse geleceğini planlayamaz. Bu anlamda yaptığınız işin çok büyük olduğuna inanıyorum’ dedi.

Ege Üniversitesi tarafından yürütülen kazıların bir kitapta derleneceğini vurgulayan Yılmaz, bu yıl tüm bilimsel çalışma yapılan kazı alanlarını gezdiğini, o alanlardan müsait olanlarına senatoyu da getirerek tanıtmak istediğini kaydetti.

Yılmaz, şu görüşleri bildirdi:

‘Yıl sonuna kadar tüm kazılarımızı da bir kitap olarak derlemeyi düşünüyoruz. Ege Üniversitesinin ilkler üniversitesi olduğunu her zaman hissederek yaşıyoruz. Burada da Klaros Bilicilik Merkezi’nin inşası, ürettiği iş ve oluşturulması bakımından ilklerle dolu olduğunu öğrendik. Bu yıl Klaros’ta oldukça fazla buluntu var. Bunlar arasından bir tanesi çok önemli. Daha önceki bir bilicilik merkezinin uydusu gibi düşünülen Klaros, buluntular ile ondan daha eski olduğu kanıtlanmış oldu. Dolayısıyla burası en eski merkez. M.Ö. 4. Yüzyıla dayanan buluntular var.’

Kazı Başkanı Prof. Dr. Nuran Şahin ise, senato üyelerinin kazı alanını ziyaretinden çok mutlu olduklarını kaydetti. Klaros Bilicilik Merkezi Kazısı, Türk ve Fransız öğretim üyeleri başta olmak üzere çeşitli üniversitelerden öğrenciler ve çevre köylerden gelen işçilerden oluşan 43 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor.

Diğer kazı alanlarıyla devam edecek olan senato toplantıları son dönemde Ege Üniversitesinin İzmir’in değişik ilçelerinde bulunan meslek yüksekokullarında da yapılıyordu.

 

25.Ağustos.2010, Eğitim Gazetesi

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir