Ünlü Arkeoloji Dergisinden Türkiye’ye Özel Sayı

İngiltere’nin önde gelen arkeoloji dergisi Current World Archeology (CWA) hazırldağı özel sayıda 35 sayfasında okuyuculara, Türkiye’deki Likya bölgesi ile çevresindeki arkeolojik alanlar tanıtıldı.

Kapağında Likya kaya mezarlarının fotoğrafının yer aldığı dergiyle ilgili açıklama yapan Türkiye’nin Londra Kültür ve Tanıtma Ataşe Yardımcısı Ayşegül Gürgezoğlu, “Dergi, ülkemizin kültürel birikimini gözler önüne sermeye, aynı zamanda kültür turizmi açısından tanıtımına büyük katkı sağlamış olacak” dedi.

CWA’nin İngiltere’nin en önemli arkeoloji dergisi olduğunu belirten Gürgezoğlu, derginin Türkiye özel sayısı çıkarmasının çok sayıda okuyucuya ulaşması nedeniyle önemine dikkati çekti. Gürgezoğlu ayrıca dergiyle Türkiye’nin arkeolojik zenginliklerinin ilk kez bir arada okuyucuya sunulduğunu kaydetti.

Dergide Efes, Perge, Çatalhöyük gibi bilinen yerlerin yanı sıra daha az tanınan ve yeni kazılmaya başlanan arkeolojik alanlar da okuyucuya tanıtılıyor ve son yıllarda kazılarda çıkarılan önemli eserlere yer veriliyor, UNESCO dünya kültür mirası geçici listesinde bulunan yerlere dikkat çekiliyor.

 

28.Mayıs.2010, ntvmsnbc

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: vinifera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir