Rosh Ha-Ayin Yakınlarında 2.700 Yıllık Su Sistemi Keşfedildi

IAA kazı direktörü Gilad Itach, “Antik çağda, yağmur suyu toplama ve saklaması temel bir zorunluluktu. Yılda yağan yağış miktarı 500 mm’nin altında olan bölgenin kış yağmurlarının bir şekilde rezerve edilmesi gerekiyordu.” şeklinde açıklama yaparken bulunan su sistemi 20 m uzunluğunda ve 4 m derinliktedir. Kazılar rezervuarın yaklaşık 50 m uzunluğunda duvarları olan bir binanın altında olduğunu ortaya çıkarıyor.

Odaların zeminlerinde bulunan çanak çömlek parçalarının bir kısmı muhtemelen rezervuardan su çeken gemilere aitti.

Yapının ve rezervuarın Demir Çağı’nın sonlarında (M.Ö. 8 – 7 yy) inşa edilmiş olma ihtimali yüksek. Ancak bina İran döneminde terk edilmişken, rezervuar modern zamanlara kadar hala kullanılmaya devam edilmiştir.

Son yıllarda, Rosh Ha-Ayin yakınlarında Birinci Tapınak döneminin sonunda inşa edilen bir takım diğer çiftlik kuyuları da keşfedildi. Muhtemelen, M.Ö. 720’de Asur imparatorluğu’nun bölgedeki egemenliğinden sonra inşa edilmiştir. İsrail’in İsrail Krallığı döneminde birçok bölgesinin ıssız kaldığı göz önüne alındığında bu bölgede çiftlik evlerinin kurulması da ilgi çekici.

İsrail Eserler İdaresi (Israel Antiquities Authority ), İnşaat ve İskan Bakanlığı (Ministry of Construction and Housing) ve Rosh Ha-Ayin Belediyesi (Rosh Ha-Ayin Municipality) ile işbirliği içinde, sitenin kamuya açık bir alan olarak sergilenmesi için çalışmalar yapılıyor.

Kaynak: IAA

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir