Türkiye’nin yeni dünya markası Göbeklitepe olmalı

“Göbeklitepe Muhafızı” kitabının yazarı Dr. Yonca Eldener, Göbeklitepe’nin hakettiği ilgiyi görmemesine değinerek kutsal alanın Türkiye’nin Dünya markası olabilecek potansiyelinden bahsediyor.
Yapılan son arkeolojik araştırmalarla Stonehenge’den bile eski olduğu netleşen ve şu an bilinen en eski insan yapılaşması olan Göbeklitepe, Google Trends verilerine göre Stonehenge’ın yirmide biri kadar popüler.

Kitabı Göbeklitepe kutsal alanında geçen bir polisiye roman olan yazar, Göbeklitepe için sanata daha fazla iş düştüğünü söylerken; “Hikayeler insanların hayal gücünü tetikleyecek ve rüyalara girecek. Hikayeler merak uyandıracak ve daha çok araştırmaya sevk edecek. Hikayeler sevdirecek ve korumaya yöneltecek. Hikayeler bu alanları parçamız haline getirecek. Örneğin Göbeklitepe’yi hikayeler ile anlatmaz isek kendimize çok uzak sanacağız. Çok eski, günümüzle ilgili olmayan ve bir kaç bilim insanını heyecanlandıran bir yer olarak düşüneceğiz. Oysa Göbeklitepe günümüz medeniyetinin kilit taşıdır ve 12 bin yıl öncesine ait bir hikaye değildir. 12 bin yıl önce başlayan ve hala devam eden bugünkü medeniyetimizin hikayesidir.” şeklinde açıklama yapıyor.

Göbeklitepe nedir?
Göbeklitepe insan eliyle inşa edilmiş en eski inanç merkezi.
Göbeklitepe nerede ve nasıl bulundu?
Göbeklitepe Urfa kent merkezine 15 km uzaklıkta.
1995’te merhum Alman arkeolog Klaus Schmidt tarafından kazılara başlandı.
Göbeklitepe kaç yaşında?
Göbeklitepe en eskisi 12 bin, en yenisi 10 bin yaşında olan 20 kadar dairesel veya sarmal formda tapınaktan oluşuyor. Etrafı T şeklindeki dikilitaşlarla çevrili tapınakların merkezinde de yine T başlı 2 adet dikilitaş var. Bugüne kadar tapınakların 4’ü tamamen kazılmış durumda.
Göbeklitepe neden önemli?
İnsanların henüz hayvanları evcilleştirmediği, yerleşime geçmediği, çanak-çömlek yapamadığı ve tarımı keşfetmediği bir dönemde inşa edilmiş çok eski ve anıtsal bir alan.

Kaynak: NTV

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

1 thought on “Türkiye’nin yeni dünya markası Göbeklitepe olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir