Avebury’nin Altında Gizli Bir Alan Mı Var?

Arkeologlar dünyaca ünlü Avebury taş dairesinin altında ‘gizli bir alan’ keşfediyor

Yeni arkeolojik araştırmalar, Dünya Mirası Alanının kalbinde benzersiz kare megalitik anıt ortaya koyuyor.

Leicester Üniversitesinde Arkeoloji ve Eski Çağ Tarihi Bölümü Arkeoloji Akademik Direktörü ve Okuyucu Dr. Mark Gillings, “Araştırmamız dünyaca ünlü Avebury taş dairesinde daha önce bilinmeyen megalitleri ortaya çıkardı. 17. ve 18. yüzyıllar boyunca muhtemelen tahrip edilen diğerlerinin konumlarıyla birlikte, daha sonra gizlenip gömülmüş bir dizi tarih öncesi taş tespit ettik ve haritalandık. Bunlar, Avebury çevrelerinde çarpıcı ve benzersiz bir kare megalitik anıt ortaya çıkarıyor ve bunun muhteşem bölgedeki en eski yapılardan biri olma potansiyeli var. ” şeklinde açıklama yaptı.

Southampton Üniversitesi’nden Dr Joshua Pollard “Saptanan taşların, yaklaşık 30 metre çapında bir megalit kütlesinin bir tarafı olduğunu ve Obelisk’i kuşattığını tespit etti. Bu kareden yayılan ve güney iç çemberle bağlantılı eski ayakta duran taşların kısa çizgileri de görülebilir.” dedi.

Avebury dairesi, Stonehenge kadar iyi bilinmemesine karşın daha ünlü kuzeninin boyut ve yapı olarak cüceleşmış hali olarak algılanabilir. 1665 yıllarında yazmış olan antik bilimci John Aubrey, Avebury için “bir katedralle karşılaştırıldığında köy kilisesi neyse, Stonhenge’in yanında Avebury de öyledir” demiştir. M.Ö.2700 yıllarında inşa edilmiş olan bu yer, yaklaşık 11.53 hektarlık bir alanı kaplar ve çapı çeyrek mildir; etrafına tekinin ağırlığı doksan tona yaklaşan Sarsen taşları dizilmiştir.

Sarsen, Wiltshire bölgesinde raslanan, kaya blokları ve geniş kütleler şeklinde görülen taşlardır. Avebury daireleri ve caddelerinde 600’ün üzerinde büyük taşlar vardı. Ama şimdi sadece birkaçı kaldı. Modern yapılanma Avebury’nin orijinal görkeminin yerini alan bir şeyler koydu ama kayıp taşlara rağmen hâlâ görülmeye değer etkileyici bir yerdir.

Böyle taş daireler İngiltere’nin hemen her yerine dağılmış olmasına karşın, genellikle ülkenin batı tarafında yer almaktadırlar. İlki yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarında inşa edilmiştir. İçinde etrafında hendekler bulunan dairesel setler vardır ve bunlar da savunma amacı yönünden yararsız kılmaktadırlar. Bu yüzden dini amaçla inşa edilmiş olmaları daha muhtemeldir.

Çalışmalar tamamlandığında, dikkat çekici Avebury anıt kompleksinin başlangıcını anlamaya yardımcı olabilecek veriler elde edilebilir ve neden bulunduğu yerde inşa edildiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Kaynak: Heritage Daily, University of Leicester

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir