Göbekli Tepe Muhafızı – Yonca Eldener

Dünyanın bilinen en eski tapınağı ve haliyle uygarlığın başlangıcı olarak kabul edilen Göbeklitepe’yi konu alan bir polisiye-roman kitabı. Göbeklitepe ve arkeoloji konusunda sık sık demeçleriyle tanıdığımız Yonca Eldener tarafından yazılan kitap, Göbeklitepe hakkında okurlarına eğlenceli bilgiler sunuyor. Özellikle arkeoloji bilimine sempati duyan insanlara tavsiye edebileceğim kitabı kitapçılardan kolayca edinebilirsiniz.

Konu: Dilbilimci annesini Milas Musevi Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlayan Kamil’in hayatı, hiç tanımadığı Harranlı bir adamın, evini satın almak istemesiyle alt üst olur. Milas yakınlarında cesedi bulunan adamın konuştuğu son kişi Kamil’dir ve o daha annesinin yasını tutarken kendini bir anda cinayet zanlısı olarak nezarette bulur.

Şartlı salıverilmesinin ardından gerçeğin peşine düşen Kamil, loş odasında adeta bir mabede girercesine açtığı bilgisayarının önüne döktüğü şifreleri çözdükçe yolu, binlerce yıl önce Afrika’nın ortasında nurlanan insanoğlunun dönüşüm hikâyesinin yazıldığı Göbekli Tepe’ye çıkar. Peki Göbekli Tepe neresidir?

Anadolu’nun en derin ve kadim sırlarının fısıldandığı, gizemli inançlarla tek tanrılı dinlerin harmanlandığı, ehil olmayanlara kapalı olan sırların saklandığı ve insanlık tarihinin baştan yazıldığı bir mabet…

Ve tüm bunları koruyan dilsiz muhafızın sırrına ancak hikmet sahiplerinin vakıf olabildiği, zaman ve mekândan azade bir uğrak yeri….
(Tanıtım Bülteninden)

Yazarın internet sitesi için tıklayınız.

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: Misafir Koltuğu

Arkeo-TR ekibine henüz katılmamış yazarlarımızdan yazılar. Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir