Kültürel Miras Tahribatının Popüler Kültür Öğelerinde İşlenmesi

Antik çağların ve arkeolojik alanların yağmalanması ve tahrip edilmesi, onlarca yıldır terör, çatışma ve istikrarsızlığa maruz kalan ülkeleri olumsuz etkiliyor.

Not: Bu makale “Uncharted: Lost Legacy” oyunu hakkında spoiler içerir.

Yakın tarihteki toplumsal olaylar ve bunların kaçınılmaz kültürel tahribatının yansımaları televizyon komedilerinden tiyatroya ve hatta video oyunlarına kadar uzanan popüler kültür unsurlarına konu olmuştur.

Suriye’deki Palmyra’nın tahrip edilmesi ve Irak’taki Musul Müzesi gibi imgeler, kültürel tahribatın savaşın bir silahı olarak nasıl kullanılabileceğinin simgesel hatırlatıcıları haline geldi.

Kültürel mirasa yönelik tehditler, akademik dergilerden ve politika belgelerinden ve dünyadaki milyonlarca izleyicinin evlerine doğru yol alıyor.

uncharted.game
14 milyondan fazla izleyiciye hitap eden hit CBS serisi Madam Secretary, her ne kadar doğru yansıtamasa da, kültürel tahribata vurgu yapan bölümleriyle yasal mercilerin dikkatini çekti.

Oyun geliştiricisi Naughty Dog, Ağustos 2017’de PlayStation 4 için piyasaya sürdüğü “Uncharted: The Lost Legacy” oyununda terörizm finansmanı olarak eski eserlerin yağmalanmasını konu alır. Oyun iç savaşın eşiğinde Hindistan’da geçerken (Ki oyun yazarının hayal gücünün eseridir. Hindistan’da olası bir iç savaş yoktur.) burdaki eser kaçakçılığını yapan terörizmi finanse eden grubu konu alır. Yine oyundaki ana karakter akıllı telefonuyla eski eserleri fotoğraflar.

Ülkemizde Çılgın Hırsız adıyla bilinen Despicable Me (2010)’de de piramitlerin çalınması konusu işlenir.

Popüler kültürde, dünya kültürel mirasına ait eski eserlerin, izleyicilerin ve demografik yayınların geçmiş kültürün tüketimiyle geçiminin önemine maruz kalmaya devam etmesini sağladığı açıkça görülüyor. İnternette bir e-ticaret sitesinde ya da fiziksel bir galeride olsun, antika alıcılarının eserlerin nereden geldiğine ve antika mı tarihi eser mi olduğuna dikkat etmesi gerekir.

Yasal mercileri bu konuda bilgilendirmek, aynı zamanda gelecek kuşakların emanetçisi olarak bizlere de düşüyor.

Kaynakça: Heritagedaily, Youtube, Youtube

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

1 thought on “Kültürel Miras Tahribatının Popüler Kültür Öğelerinde İşlenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir