Mezolitik Dişler Balık ve Sebze Tüketiyordu

Mezolitik döneme ait bir insana ait dişlerin incelenmesi sonucu, dönem insanının beslenme alışkanlıklarının günümüz insanından çok da farklı olmadığını ortaya koydu.
Roma Sapienza Üniversitesi arkeologları tarafından yapılan araştırmalarda Adriyatik ve Akdeniz avcılarının yaşam tarzına dair önemli bulgular elde edildi.

Araştırma ekibi, dişler üzerindeki araştırmalarında diş plağı ya da tartarı içindeki fosilleşmiş deniz ürünü ve bitkisel malzemeyi incelediler. İncelemeler sonunda balık pulu kalıntıları, Mezolitik Çağ Akdeniz insanının deniz ürünleri tükettiğini gösterdi.

İncelenen balık pullarından hangi tür balıkların tüketildiği bulunamazken, bulgular MÖ. 8. yy dolaylarında Adriyatik ve Akdeniz insanının günümüz insanının beslenme alışkanlıklarına yakın bir gastronomi alışkanlığına sahip olduğunu gösteriyor.

Roma Sapienza Üniversitesi’nden Profesör Emanuela Cristiani; “MÖ: 8. yy’a tarihlenen iskelet üzerindeki çalışmalarımız sonucunda diş plağındaki fosilleşmiş balık pulları ve çim dokusu üzerinden dönem insanının beslenme alışkanlıklarını öğrendik. Elimizdeki diğer iki iskeleti de inceliyoruz. Çalışmalarımız sonucunda daha genel ve net bilgilere erişeceğimizi umuyoruz” dedi.

Kaynaklar ve İleri okuma

Science Daily, Ancient tooth shows Mesolithic ancestors were fish and plant eaters

Ancient tooth shows Mesolithic ancestors were fish and plant eaters

Universty of York, Ancient tooth shows Mesolithic ancestors were fish and plant eaters

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: Misafir Koltuğu

Arkeo-TR ekibine henüz katılmamış yazarlarımızdan yazılar. Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir