Notre Dame Katedrali Neden Yandı?

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının kısa devre nedeniyle çıktığı öne sürüldü.

Fransız polisinden yapılan açıklamada, Notre Dame Katedrali’ndeki yangınla ilgili yürütülen soruşturmanın, yangının sebebinin yüksek ihtimalle bir kısa devre olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Le Parisien gazetesi dün güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, renovasyon çalışmalarında kullanılan taşıyıcı mekanizmalarda oluşan bir kısa devre ihtimalinin öne çıktığını duyurmuştu.


Notre Dame Katedrali Hakkında

Temeli 1163 yılında atılan Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar.

Katedraldeki gülpencereler, döneminin en iyi örneklerinden olup geç gotik dönem bir tarza sahiptir. 1250-1260 yılların arası yapılmıştır.

Notre-Dame Katedrali’nde 91 yıl önce yangın tatbikatı görüntüleri

Yangın sonrası Notre Dame Katedrali’nin havadan görüntüleri

8 asırlık tarihiyle paha biçilmez bir kültür mirası olan katedralde yapılan renovasyon çalışmalarında çıkan yangınla birlikte kaybettiklerimizin telafisi yok. Ülkemizde de tarihi Haydarpaşa Tren Garı’nda yaşadığımız benzeri faciaların yaşanmaması için ne yapılmalı? Yorumlarınız bekliyoruz…

Kaynak: Euronews Türkçe, Youtube, Haberler.com

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: Misafir Koltuğu

Arkeo-TR ekibine henüz katılmamış yazarlarımızdan yazılar. Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir