Orkney’de Sualtı Arkeolojisi Projesi Devam Ediyor

Orkney Arkeoloji Araştırma Merkezi (ORCA), Alman Deniz Kuvvetleri Filosu ve Savaş Batıkları HMS Hampshire, HMS Vanguard ve HMS Royal Oak’un batıklarını inceleyen ortak bir deniz arkeolojisi projesini duyurdu.

Pazar günü başlayan bu heyecan verici proje, Sandra Henry, ORCA, University of the Highlands and Islands Archaeology Institute ve Kevin Heath tarafından yönetiliyor.

Çeşitli tekniklerle toplanan veriler, etkileyici gemi kazalarını izlemeye, korumaya ve geliştirmeye devam etmek için kullanılacaktır. Dundee Üniversitesi, 3DVisLab (3D Görselleştirme Araştırma Laboratuarı)’dan Chris Rowland tarafından yapılan enkazların görselleştirilmesi, bu modelleri oluşturmak için mevcut en yeni teknolojileri kullanarak enkazı tekrar hayata dönüştürecek ve ayağa kaldıracaktır.

Picture: A diver floating over a shipwreck in the Red Sea, Egypt

Seatronics’in İş Geliştirme Müdürü Alistair Coutts “ORCA ve UHI ile tekrar işbirliği yapmaktan memnunuz ve bu heyecan verici projede toplanan uzmanlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Amacımız, enkaz alanlarının mevcut durumunun doğru modellerini ve detaylı video görüntülerini sağlamak için ROV ve entegre kameralarımızı 3D modelleme teknolojisi ile birleştirerek kullanmak ve elde edilen verileri en iyi şekilde işleyerek somut verilere ulaşmaktır.” şeklinde konuştu.

Sonuçlar, batıkların mevcut kayıtlarının güncellenmesine, rehberlik etmesine ve savaş tarihindeki önemli olayların anısına katkıda bulunmasına yardımcı olacak.”

Kaynak: The University of the Highlands and Islands Archaeology Institute

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir