Termal Hava Görüntüleri Arkeolojide Nasıl Bir Devrim Yaratıyor?

Dartmouth Koleji tarafından yürütülen bir araştırma, teknolojideki ilerlemeler nedeniyle en son hava görüntülerinin arkeolojiye nasıl etki ettiğini gösterdi.

Günümüz termal kameraları, ticari amaçlı araçlar ve fotogrametrik yazılımlar, saha verilerini toplamak için yeni olanaklar sağlıyor.

Arkeologlar yer altındaki kültürleri bulmak için uzun zamandır termal kızılötesi görüntüleri kullanıyorlardı. Bu arkeolojik özelliklerle ilişkili termal kızılötesi görüntüler, toprağın oluşumu, nem içeriği ve bitki örtüsü gibi çeşitli değişkenlere bağlıdır. Geleneksel yüzey araştırması yöntemlerine göre havadan yapılan termografi, çok daha kısa bir sürede çok daha geniş bir alanda alan verileri toplamayı mümkün kılıyor.

Günümüzün radyometrik termal kameraları, akıllı telefon veya tablet tarafından kontrol edilebilen, ucuz ve uçması kolay küçük uçaklarla birleştiğinde, hava termografisini daha doğru, kapsamlı ve erişilebilir hale getiriyor. Birden fazla hava görüntüsünün eşleştirilmesi, otomatik olarak görüntülerin hizalanması da önemli yenilikler.

Enfield, N.H.’deki Shaker Village’da termal hava görüntüleriyle çok değerli veriler elde edildi. (Foto: Jesse Casana, Austin Chad Hill, Elise Laugier)

Araştırmacılar, hava termal yüzey araştırmalarının etkinliğini değerlendirmek için Kuzey Amerika, Akdeniz ve Orta Doğu’daki altı arkeolojik alan üzerinde vaka incelemeleri yaptı. Hava durumu, çevre, günün saati, yer örtüsü ve arkeolojik özelliklerin sonuçları nasıl etkilediğini analiz ettiler ve bulgularını önceki araştırma ve tarihsel görüntülerle karşılaştırdılar.

Örneğin, Enfield, N.H.’deki Shaker Village’da bu yöntemle çok değerli veriler elde edildi.

Arkeolojik araştırmalarında hava termografisinde drone kullanan antropoloji profesörü Jesse Casana “Bugüne kadar yaptığımız araştırmalardan öğrendiklerimizin birçoğu, yerel çevre koşullarının ve verilerin zamanlamasının, termal görüntülerin arkeolojik kalıntıları ne kadar iyi açığa çıkardığını göstermektedir. Ancak, bu konuları daha çok anladığımız takdirde, teknolojiden yararlanma olanağımız o kadar verimli olacak. Sanırım sonuçlarımız dünyanın çeşitli yerlerinde arkeolojik verileri nasıl keşfettiğimizi göstermek için hava termografisinin potansiyelini ortaya koyuyor”, diyor.

Kaynak: Science Direct, Dartmouth College

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir