Antik Roma Bahçeleri: Yürümek, Konuşmak ve Gösteriş yapmak

Bahçenizdeki bitkilerin çoğunun Romalılar tarafından kullanıldığını bilmek sizi şaşırtabilir. Romalıların 2000 yıl önce kurdukları bahçeler ve bahçecilik tekniklerini, sonbaharda toprağı çevirip kompost karıştırmaktan, ilkbaharda çapa yataklarına ve tohum ekmeye kadar hala kullanıyoruz.

Antik Roma’da, bahçesinin görünümünden bir insan hakkında çok şey söyleyebilirdiniz. Eski bahçeler yemek, entelektüel uygulama ve dini ritüeller gibi birçok etkinlik için kullanılan alanlardı. Ayrıca bahçecilik becerilerini ve seyahatleri sergileme fırsatı da sundular. Bu nedenle bahçeler Romalılar tarafından oldukça ciddiye alındı. Yürüyüş yapmak burada önemli bir role sahipti, çünkü bahçenizi göstermenin daha iyi bir yolu, insanların içinde yürümesinden daha iyi olamazdı.

Eski Roma’da elit kimliğin inşasında bahçeciliğin rolü, araştırılan konulardan biri iken, eski bir Pompeian bahçesinin kazısı, bahçecilik sergileri için ortamlar hakkında somut bilgiler ortaya koyuyor.

Zengin Romalılar için bahçeler, örneğin felsefe ya da edebiyat hakkında konuşurken gezinti yaparak zihni egzersiz yapma yeriydi. Marcus Tullius Cicero; “Eğer bir bahçeniz ve bir kütüphaneniz varsa ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz.” demiştir.

Seçilen bitki türü, sahibinin ne kadar kültürlü olduğu hakkında çok şey ortaya çıkarabilir. Romalı yazarların yazılarından, (günümüzde genellikle parklarda, cadde ve yürüyüş yollarında sıralanan) çınar ağaçlarının iyi bir seçim olduğunu görebiliriz. Aristoteles ve Platon’un ünlü felsefi okulları, Platon’un Phaedrus’unda bahsettiği gibi, çınar ağaçlarının gölgesindeki bahçedeydi.

Roma imparatorluk dönemi askeri seferleri, İtalya’ya yeni bitkiler veya bilinen bitkilerin yeni çeşitlerinin getirilmesini de sağladı. Romalı generaller veya eyalet valileri sık sık İtalya’ya bahçelerine ektikleri örneklerle geri döndüler. Örneğin, İmparator Vitellius’un babası Yaşlı Lucius Vitellius, Suriye valisi iken karşılaştığı Roma yakınlarındaki kırsal villasına birkaç incir çeşidini dikti. Bu şekilde bahçeler, farklı bölgelerden bitkilerle birlikte Roma imparatorluğunun bir tür mikrokozmosu haline geldi.

Bahçelerinde yürümek birçok zengin Romalı için ciddi bir egzersizdi. Ansiklopedist Aulus Cornelius Celsus’un MS: 1. yüzyılda yazdığı “de Medicina” gibi tıbbi çalışmalar, doktorların tavsiye ettiği günlük egzersiz hakkında spesifik göstergeler veriyor: bir Roma mili veya 1000 adım.

Hatta bazı bahçeler, bir kişinin kaç tur atması gerektiğini ayrıntılarıyla anlatan bir egzersiz tavsiyesi veriyor. Roma’da bir meyve bahçesindeki yazıtta, bir mil ilerlemek için, yolda beş kez ileri geri gitmesi gerektiğini tavsiye ediyordu.

In Hadrian Villa Tivoli, İtalya’da benzer bir yazıt bulundu Poikile’den , merkezi havuzlu bir bahçe çevreleyen büyük dört taraflı revak. Poikilé’nin kuzey tarafı , her iki ucunda birinin tur atmasına izin veren dairesel boşluklara sahip çift portikodur : burası, imparatorun elementlerden korunaklı olarak yürüyebileceği yerdi. Böylece Hadrian, açık havada, orta bahçede ya da çift portikonun çatısı altında egzersiz yapabilirdi.

Bu yürüyüşler, ülkede veya deniz kenarında etkileyici şehir evleri veya lüks villaları olanların eğlencesiydi. Ancak MÖ: 27’den MS: 14’e kadar hüküm süren İmparator Augustus gibi zeki politikacılar, finanse ettikleri kamu inşaatı projeleri arasına bahçeleri de dahil ettiler. Sıradan insanlara Roma’nın kalabalık sokaklarından ve sıkışık konaklamalardan kaçmaları için yeşil bir vaha sağlayarak yaşam standartlarını iyileştirmenin popülerlik kazanmanın harika bir yolu olduğunu anladılar. Augustus, inşa ettiği görkemli Anıt Mezarı çevreleyen bahçeleri ve yürüyüş alanlarını halka açtı.

Arkeologlar geleneksel olarak bahçeleri ya işlevsel ya da zevk bahçeleri olarak sınıflandırır, ancak bu kategorilendirme Roma bahçe kültürünün özünü tam olarak yansıtmaz. Roma bahçeleri karmaşık fiziksel ve ideolojik alanlardı. Zenginliği temsil ettiler ve zenginliğe katkıda bulundular ve bahçecilik becerilerini hem estetik hem de yiyecek üretme yetenekleri ile gösterdiler.

Kaynaklar: Museum Wales, The Conversation

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: sonerium

"Işık Ülkesi"nde doğdu. Bilgisayar, internet ve teknoloji dünyasından artan zamanlarda yarım zamanlı arkeolog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir