Caligula’nın Lüks Parti Gemilerinin Gizemi 2000 Yıl sonra Ortaya Çıkabilir

Caligula’nın lüks tekneleri uzun zaman önce ortadan kayboldu ancak İtalyan yetkililer, Roma’nın güneydoğusundaki bir gölden “orgy gemileri”nin kalıntılarını arıyorlar.

İtalyan araştırmacılar, Orta İtalya’daki bir volkanik gölde Roma İmparatoru Caligula’nın efsanevi “orgy gemileri”nden birini gizleyip gizlemediğini ortaya koymak üzereler.
Başarılı olurlarsa, son zamanların en olağanüstü arkeolojik keşiflerinden biri olabilir.

Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus (MS: 12 – 41), ya da bilinen adıyla Caligula (Küçük Çizme) Roma’nın üçüncü imparatoruydu.
Her ne kadar iyileştirme girişimleri olmasına rağmen, birçok tarihçi Roma tarihinin en çılgın, en sadist ve vahşi imparatoru olduğuna inanıyor.
MS: 37’den MS: 41’e kadar olan kısa ama çalkantılı egemenliğinde, gerek kız kardeşleriyle ensest ilişkiler kurması, gerek en sevdiği atını konsültan yapması, gerekse kendisini yaşayan bir tanrı ilan etmesi ile tarihe adını çılgın imparator olarak yazdırmıştı.
Kaprislerinden biri anıtsal gemiler inşa etmekti, böylece cinsel eğilimlerini Roma’nın 20 mil dışında olan doğal Nemi Gölü’nde şımartıyordu.
Gemiler muhtemelen 2.000 yıl önce, 28 yaşındaki imparatorun Roma’daki Palatine Tepesi’ndeki sarayında Praetorian Muhafızları tarafından öldürüldükten sonra “damnatio memoriale” (tarihten birini silmek) ile yakıldı ya da yok edildi.


Lüks gemileri tarihten kayboldu, ancak efsaneleri yüzyıllar boyu devam etti. Nitekim, biri 230 metre uzunluğunda, diğeri 240 metre uzunluğunda olmak üzere iki ahşap gemi, 15. yüzyılda gölün dibinde görülmüştür.
1920’lerin sonunda İtalyan diktatörü Benito Mussolini’nin gölün kısmen boşaltılmasını emrederek gemileri arattığı da bilinir.
Ne yazık ki, bilinmeyen koşullar altında kaybedildiği için hiçbir şey kalmadı.

Tekne gizemini bir kez ve herkes için çözmek için İtalyan araştırmacılar gölde dalma ve kazı çalışmalarını başlattılar. Ancak dalgıç ekibi çok da somut verilere ulaşamadı.
Tabii ki kesin konuşmak için erken olduğunu düşünen arkeolog ekibi elde edilen verilerin işlenmesinden sonra kesin sonuca ulaşacaklarını belirtiyorlar.

1920’lerin sonundaki çamurlu derinliklerden ortaya çıktıklarında gemiler iki büyük mavna gibi görünüyordu, ancak mermer ve mozaiklerle kaplı kirişlerin ve güvertelerin sonunu süsleyen enfes kurt kafaları gibi bazı detaylar, teknenin sıradan bir mavna olmayacağına işaret ediyordu.
Nitekim Roma tarihçisi Suetonius’un, “gemilerde lüks banyolar, yemek odaları için geniş alanlar ve çok çeşitli asmalar ve meyve ağaçları vardı” ifadesi Caligula’nın gemileri şüphesini doğuruyor.
Yerel belediye başkanı Alberto Bertucci’ye göre “dünyanın ilk lüks gemisi” olduğunu düşündüğü üçüncü gemiyi bulmak, Romalıların deniz inşaat teknikleri hakkında da yararlı bilgiler sağlayacak.
Söylentilere göre, üçüncü tekne Genzano kasabasının altındaki gölün batı kıyılarında da olabilir ve ilginç bir şekilde, gölün o alanı Mussolini tarafından boşaltılmamıştır.

Kaynak: Seeker ()

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yazar: havina

Yeniden doğsam arkeolog olurdum ama arkeolog değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir